Reklama

Nie stać Cię na auto? Pomyśl o leasingu

Opublikowano:
Autor:

Nie stać Cię na auto? Pomyśl o leasingu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, przeciętny wiek auta poruszającego się po polskich drogach przekracza 16 lat. Trudności z uzyskaniem kredytu oraz masowy import wysłużonych pojazdów z zagranicy spowodowały, że na zakup samochodu prosto z salonu decydują się nieliczni klienci. W tej sytuacji pomocny w sfinansowaniu nowego auta może okazać się leasing konsumencki.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, przeciętny wiek auta poruszającego się po polskich drogach przekracza 16 lat. Trudności z uzyskaniem kredytu oraz masowy import wysłużonych pojazdów z zagranicy spowodowały, że na zakup samochodu prosto z salonu decydują się nieliczni klienci. W tej sytuacji pomocny w sfinansowaniu nowego auta może okazać się leasing  konsumencki.

W Polsce leasing pojazdów zyskał ogromną popularność głównie wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Leasing na auto umożliwia przedsiębiorcom niemal natychmiastowe rozpoczęcie użytkowania fabrycznie nowego samochodu, a po okresie spłaty rat leasingowych – wykup pojazdu na własność.

Często dodatkowym zyskiem wynikającym z posiadania samochodu w  leasingu są atrakcyjne rabaty wynegocjowane przez leasingodawcę od producenta oraz promocyjne pakiety ubezpieczeniowe. Oszczędzić możemy także na ratach leasingowych - .

Z badania przeprowadzonego w 2012 roku przez Homo Homini dla BZ WBK Leasing wynika, że leasing jest najchętniej wybieranym instrumentem finansowania zakupu pojazdów przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Tym, co motywuje przedsiębiorców do wzięcia samochodu w leasing, są m. in. korzyści podatkowe i minimum formalności.

A jak z leasingu mogą skorzystać klienci indywidualni?

Wraz z wejściem w życie w 2011 roku szeregu zapisów regulujących zasady udzielania leasingu konsumenckiego, szansę skorzystania z takiego rozwiązania zyskały również osoby  fizyczne. Zgodnie z definicją GUS, leasing konsumencki to taka usługa finansowania, która polega na użyczeniu przez leasingodawcę przedmiotu leasingu osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Leasing  konsumencki pojazdów nie cieszy się jeszcze w Polsce tak dużym zainteresowaniem, jak w Europie Zachodniej, gdzie spośród wszystkich umów leasingowych aż 15% dotyczy leasingu konsumenckiego. Mała popularność tego rodzaju leasingu w naszym kraju, ma związek zarówno z silnym przywiązaniem Polaków do posiadania samochodu na własność, jak i z faktem, że kierowcy z państw takich, jak: Niemcy, Francja czy Belgia dużo częściej niż kierowcy znad Wisły wymieniają samochody na nowe.

Wiek leasingowanego samochodu:

Preferowane są samochody nowe, jednak gdy interesuje nas pojazd używany, wówczas jego wiek wraz z okresem trwania umowy leasingowej, po jej zakończeniu nie może zazwyczaj przekroczyć 7-8 lat. W praktyce oznacza to, że przy zakładanym 5-letnim okresie trwania umowy leasingowej, samochód może mieć przy jej podpisaniu maksymalnie 3 lata. 

Główną zaletą leasingu konsumenckiego, jest możliwość wymiany  samochodu  na  nowy  model  już  po  kilku  latach, bez konieczności wykupu użytkowanego dotychczas pojazdu na własność. Pozwala to cieszyć się autem stosunkowo nowym, nie wyeksploatowanym, a przez to narażonym na mniej awarii, zapewniającym lepszy komfort jazdy i wyższy poziom bezpieczeństwa.

Co jeszcze można zyskać?

Wyspecjalizowane firmy oraz banki udzielające leasingu, chętnie oferują kierowcom w bardzo korzystnej cenie pakiet usług dodatkowych, takich jak:

- ubezpieczenie AC,
- usługę wymiany opon,
- samochód zastępczy w razie awarii,
- serwisowanie auta.

Samochód w leasingu konsumenckim to także:

- uproszczone procedury i mniej formalności w porównaniu z ubieganiem się o kredyt bankowy,
- mniej restrykcyjne wymogi dotyczące zatrudnienia oraz zdolności kredytowej. Leasing jest dostępny m.in. dla - przedstawicieli wolnych zawodów czy osób zatrudnionych na umowę-zlecenie,
- okres trwania umowy od 12 do 84 miesięcy,
- odpowiedzialność za formalności związane z zarejestrowaniem i ubezpieczeniem pojazdu, po stronie firmy leasingowej.

Warunki, które trzeba spełnić:

Z leasingu konsumenckiego na samochód może skorzystać każda osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która przedstawi następujące dokumenty:

- dowód osobisty,
- drugi dokument ze zdjęciem,
- zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta bankowego 3/6 ostatnich miesięcy,
- w przypadku samochodów używanych niezbędne jest dostarczenie pełnej dokumentacji pojazdu.

Istotnym warunkiem uzyskania leasingu konsumenckiego na samochód, jest również uiszczenie obligatoryjnego czynszu  inicjalnego, czyli wpłaty początkowej, której wysokość, to z reguły od 1% do10% wartości pojazdu.

Gdzie po leasing konsumencki?

Decydując się na leasing konsumencki, warto pamiętać o tym, że nie tylko procedury jego uzyskania są prostsze niż w przypadku kredytu na samochód, ale również informacje o ewentualnych zaległościach w spłacie rat nie są przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Nie zmienia to jednak faktu, że należy dokonać szczegółowych kalkulacji i dokładnie przemyśleć, ile lat ma mieć auto oraz na jaki okres podpisujemy umowę leasingową, ponieważ od tego będzie zależała wysokość miesięcznej raty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE