Reklama

Nie ma porozumienia w sprawie podwyżek płac w Orlenie

Opublikowano:
Autor:

Nie ma porozumienia w sprawie podwyżek płac w Orlenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Orlenie negocjacje w sprawie podwyżki płac zakończyły się brakiem porozumienia. Związkowcy czekają teraz na rozporządzenie wydane przez władze koncernu.

W Orlenie negocjacje w sprawie podwyżki płac zakończyły się brakiem porozumienia. Związkowcy czekają teraz na rozporządzenie wydane przez władze koncernu. 

Pomimo czterech spotkań w sprawie wzrostu wynagrodzeń pracowników w 2017 roku, przedstawiciele orlenowskiej Solidarności poinformowali o braku zawartego porozumienia. Rozmowy rozpoczęły się na początku lutego, z kolei ostatnie spotkanie było we wtorek, 28 lutego.

[ZT]14469[/ZT]

- Zaproponowana związkom zawodowym propozycja pracodawcy, pod warunkiem zawarcia porozumienia ze wszystkimi reprezentatywnymi zakładowymi organizacjami związkowymi, przewidywała wypłatę dwóch wyższych nagród niż w roku poprzednim oraz podwyżek kwotowo na tym samym poziomie jak te ubiegłoroczne ? czytamy w komunikacie. Przypomnijmy, że w zeszłym roku negocjacje skończyły się na podwyżce 200 zł obligatoryjnie dla każdego pracownika, 100 zł od kwietnia uznaniowo i dwóch nagrodach świątecznych w wysokości 1,5 tys. zł.

Tegorocznych propozycji jednak nie zaakceptowały dwie zakładowe organizacje związkowe, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN S.A reprezentowany przez Przewodniczącego Bogusława Pietrzaka oraz Komisję Międzyzakładową Związku Zawodowego Solidarność 80 w PKN ORLEN S.A. reprezentowaną przez Przewodniczącego Jacka Woźniaka.

Podobne negocjacje odbywają się na początku każdego roku. Przy braku porozumienia, tak jak teraz, Orlen w terminie do dnia 10 marca ustali zasady tegorocznego wzrostu wynagrodzeń w wewnętrznym akcie organizacyjnym. Jeśli związkom nie spodobają się decyzje, zostaje im wszczęcie sporu zbiorowego.

Jednocześnie udało się doprowadzić 15 lutego do porozumienia w sprawie przyrostu wynagrodzeń w 2017 roku w spółce Orlen Ochrona. Ponadto negocjacje będą kontynuowane po trzecim kwartale 2017 roku odnośnie kwoty nagrody świątecznej. Niższe uposażenia pracownicze podwyższono zgodnie z Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu (obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku). 

W sprawie pensji w Basell Orlen Polyolefins jak dotąd zorganizowano tylko jedno spotkanie, na którym omówiono dane finansowe spółki. Kolejne zaplanowano 2 marca.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE