Reklama

"Nie" dla masztu telefonii komórkowej. Mieszkańcy Wyszogrodzkiej protestują

Opublikowano:
Autor:

"Nie" dla masztu telefonii komórkowej. Mieszkańcy Wyszogrodzkiej protestują - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wizja powstania 35-metrowego masztu telefonii komórkowej spędza sen z powiek mieszkańcom ul. Wyszogrodzkiej i Południowej. Temat podejmowaliśmy już na łamach Portalu Płock. Płocczanie próbują zablokować jego budowę już od 5 lat. Są poirytowani tym, że sprawa tak długo się ciągnie. Na miejsce przyjechała dzisiaj Telewizja Trwam.

Wizja powstania 35-metrowego masztu telefonii komórkowej spędza sen z powiek mieszkańcom ul. Wyszogrodzkiej i Południowej. Temat podejmowaliśmy już na łamach Portalu Płock. Płocczanie próbują zablokować jego budowę już od 5 lat. Są poirytowani tym, że sprawa tak długo się ciągnie. Na miejsce przyjechała dzisiaj Telewizja Trwam.

Inwestorem jest spółka P4 (operator sieci Play). Obiekt ma powstać na terenie działki prywatnej, której właściciel nie mieszka w Płocku. Mieszkańcy uważają, że postawienia masztu oznacza, iż ich zdrowie i życie zostanie narażone na wielkie niebezpieczeństwo.

- Wielu ludzi jest przeciwnych - powiedziała Elżbieta Bartos-Kłoszewska. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, co potrafią fale elektromagnetyczne. Są w stanie zakłócić pracę aparatury medycznej, a co dopiero człowieka. Biada tym, którzy mieszkają w pobliżu masztów telefonii komórkowej wystawieni na jego działanie 24 godziny na dobę. Zachorowalność i umieralność jest potężna. Endokrynolog, choroby skórne. Ludzie nie mogą spać. Nie chodzi o to, że jesteśmy przeciwni, by były takie maszty, ale niech będą w odpowiedniej odległości od domów mieszkalnych.

Głos zabrał Zbigniew Gelzok, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom Prawo do Życia, który podkreślał, iż tę sprawę czyni poważniejszą fakt, że inwestorzy są często w stanie dosłownie obejść przepisy, a także mogą czuć się bezkarni i zwiększać emisję fal. Jak mówił, w prawie polskim nie ma bowiem kogoś takiego, kto, by dla sądu wykonał odpowiednie ekspertyzy. Dlaczego? Brakuje biegłych, do tego stopnia, że sąd nie może wydać postanowienia, albo wydaje je błędnie, jak to stało się z ludźmi chorującymi w Radomsku. Jego zdaniem, podobnie może być i w Płocku.

Na miejscu pojawiła się dzisiaj także radna Wioletta Kulpa.

-  Kiedy zaczynały się pierwsze protesty urząd miasta nie chciał rozwiązać tej sprawy na korzyść mieszkańców - zaczęła radna Wioletta Kulpa. - Pan prezydent był, ale nie było zaangażowania na tym etapie do poszukiwania nowego terenu dla lokalizacji masztu. Mówimy o sprawie kuriozalnej, postanowieniu masztu pośrodku zabudowań, dosłownie dwóch metrów od domów mieszkalnych. Wszystko to sprawiło, że mieszkańców czekała gehenna. Walczą o prawo do spokojnego życia od pięciu lat. Wydają własne pieniądze. Mam pytanie, czy z kolei pieniądze, które otrzyma właściciel działki za dzierżawę terenu pod maszt są tego warte? 

Hubert Woźniak, który reprezentował stanowisko ratusza, starał się uspokoić mieszkańców i zapewniał, że do budowy jeszcze daleko i wcale sprawa nie jest przesądzona.

- Chciałbym uspokoić mieszkańców, że jeszcze nie zapadła decyzja w tej sprawie - mówił Hubert Woźniak. - Nie udało się zwojować w tej sprawie nic przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym i w świetle posiadanego materiału musieliśmy wydać decyzję o lokalizacji inwestycji. Choć decyzja jest prawomocna można to postępowanie wznowić i państwo Świtalscy złożyli wniosek. Do budowy jeszcze bardzo daleko. Rozważaliśmy też inną lokalizację. Jesteśmy otwarci na kompromis w tej sprawie.

Słowa te nie uspokoiły mieszkańców. Niemniej jednak podkreślali na zakończenie, że liczą mimo wszystko, że w końcu będą mogli odetchnąć z ulgą i sprawa zakończy się dla nich pomyślnie. Temat będziemy monitorować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE