Reklama

Nie dajcie się nabrać na te SMS-y! Możecie stracić sporo pieniędzy

Opublikowano:
Autor:

Nie dajcie się nabrać na te SMS-y! Możecie stracić sporo pieniędzy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ktoś, kto często otrzymuje paczki, staje się łatwym celem dla przestępców. Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania, aby pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

Ktoś, kto często otrzymuje paczki, staje się łatwym celem dla przestępców. Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania, aby pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

Policjanci z komendy w Gostyninie ostrzegają przed SMS-ami, które rzekomo pochodzą od firm kurierskich. Dają przykład mieszkańca powiatu kozienickiego (woj. mazowieckie), który kilka dni temu dostał SMS-a z prośbą o dopłatę w wysokości 0,87 zł. Gdy kliknął w podany w wiadomości link i zrobił przelew na „brakującą sumę”, stracił kilka tysięcy złotych ze swojego konta.

Dodają, że kwota, o jaką chodzi, jest niska, w granicach złotówki. Dla stanu naszych finansów zagrożenie stanowi link w wiadomości, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Policjanci wyjaśniają, że to raczej telefony niż komputery osobiste są na celowniku oszustów głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami. Bądźmy więc ostrożni, dokładnie czytajmy wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, co ostatecznie może uratować nas przed utratą pieniędzy.

KPP w Gostyninie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE