Już po raz czwarty uczniowie stanęli w szranki w konkursie matematycznym Contiuum, organizowanego przez Politechnikę Warszawską Filię w Płocku i Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogą wygrać nagrody rzeczowe, a dla najlepsi licealiści mogą liczyć na przyjęcie na niektóre kierunki w płockiej filii Politechniki Warszawskiej.
Matematyka to królowa nauk i jak twierdzą organizatorzy konkursu, są pozytywnie zaskoczeni poziomem konkursu. Odbywa się od nieprzerwanie od 2015 roku, a od trzech lat jego sponsorem jest PKN Orlen. W piątek w Centrum Edukacji odbył się II etap konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Do pierwszego etapu w tej kategorii przystąpiło 172 uczniów, a dalej przeszło 63. Wśród nich przewali uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz III-gimnazjaliści, ale można też było znaleźć dwie dziewczynki, które są dopiero w piątej klasie!
- Układając zadania zawsze zastanawiamy się, czy dzieci wpadną na pomysł jak to rozwiązać. A oni zawsze wpadają! - mówi Magdalena Nowakowska, wicedyrektorka Zespołu Szkół Centrum Edukacji. - Myślą zupełnie inaczej, wyniki są naprawdę bardzo wysokie. Widać w nich pasję. Staramy się tak układać zadania, żeby treści zainteresowały uczniów i zmobilizowały do myślenia.
II etap był jednocześnie finałem. Teraz przyjdzie czas na sprawdzenie prac. Finaliści musieli zmierzyć się z testem zamkniętym oraz kilkoma zadaniami otwartymi, w których trzeba było m.in. obliczyć pole pięciokąta wypukłego o równych bokach i dwóch kątach prostych, pole ostrosłupa czy równanie dotyczące wieku. Na całość mieli 90 minut. Jak zgodnie przyznawali, to zadanie otwarte sprawiły największą trudność.
- Trzeba było sporo myśleć, ale kilka zadań było też łatwiejszych - powiedziała Natalia Staniszewska ze szkoły w Bielsku przyznając, że matematyka to jej ulubiony przedmiot.
- Zadania były dużo trudniejsze niż w pierwszym etapie, ale dało się je rozwiązać - uśmiechała Ada Omińska, uczennica ósmej klasy w Katolickiej Szkoły Podstawowej w Płocku.
- Wystartowałyśmy w konkursie, bo uważamy, że matematyka jest potrzebna w życiu i to ważny przedmiot w dalszej edukacji przyznała Karolina Rurodwska, również z KSP.
Uroczyste rozdanie nagród 29 marca, w czasie drzwi otwartych na Politechnice Warszawskiej.