Reklama

Najpierw bunt młodzieży, potem szkoła

Opublikowano:
Autor:

Najpierw bunt młodzieży, potem szkoła - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Równo 110 lat temu po buncie młodzieży uczącej się pod zaborem rosyjskim utworzono Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej. Przez pierwsze lata dzisiejsza Jagiellonka mieściła się w kamienicy przy Królewieckiej, potem przeniosła się na 3 Maja i przez następnych ponad 100 lat nie zmieniła siedziby.

Równo 110 lat temu po buncie młodzieży uczącej się pod zaborem rosyjskim utworzono Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej. Przez pierwsze lata dzisiejsza Jagiellonka mieściła się w kamienicy przy Królewieckiej, potem przeniosła się na 3 Maja i przez następnych ponad 100 lat nie zmieniła siedziby.

Jagiellonka powstała dzięki grupie zapaleńców z Aleksandrem Macieszą na czele - bo wszystko zaczęło się od strajku szkolnego, który objął w 1905 roku niemal całe Mazowsze. Jednym z jego efektów była zgoda władz carskich na zakładanie polskich szkół. W marcu 1906 roku rosyjski  zaborca zgodził się na powstanie Jagiellonki w kamienicy w centrum miasta. W 1913 r. przeniosła się do nowo wybudowanego gmachu przy 3 Maja.

W tym roku płockie liceum hucznie obchodzi swoje 110. urodziny. Świętowanie zaplanowano po wakacjach, ale warto już dziś zaplanować sobie wolne na przedostatni weekend września. Jak zapowiada Marcin Jaroszewski z Jagiellonki, obchody potrwają trzy dni. Będzie oficjalnie i mniej oficjalnie.

W czwartek 22 września o godzinie 17.00 wszyscy mogą czuć zaproszeni do auli Szkoły Muzycznej na uroczysty koncert absolwentów i uczniów, a następnie występ Farben Lehre.  Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Dzień później, w piątek o godzinie 12.00 zaplanowano główne uroczystości jubileuszowe w szkolnej auli. Potem będzie można zwiedzić szkołę, zajrzeć do pracowni, w których nad zeszytami i przed tablica upłynęła nasza młodość. Dostępne dla zwiedzających będzie również nowo powstałe muzeum w podziemiach gmachu przy 1 Maja, a także dach budynku, z którego rozciąga się panorama Płocka.

Z kolei w sobotę 23 września o godzinie 18.00 będzie już mniej formalnie - o godzinie 18.00 w ogrodzie Miejskiego Zespołu obiektów Sportowych przy pl. Dąbrowskiego zacznie się piknik jagiellończyków. Zapisy na piknik trwają do 15 września w sekretariacie szkoły. Tam też trzeba wpłacać składkę - 50 zł.

Obejrzyjcie zdjęcia z otwarcia nowego muzeum w piwnicy szkoły:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE