Reklama

Najczęstsze przyczyny kłopotów finansowych – jak unikać błędów?

Opublikowano:
Autor:

Najczęstsze przyczyny kłopotów finansowych – jak unikać błędów? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co drugi dorosły Polak ma do spłacenia jakieś zobowiązanie kredytowe. Niewielka część to nieterminowi dłużnicy, którzy nie są w stanie uregulować długów. Nic jednak nie dzieje się bez powodu. Jakie są najczęstsze przyczyny kłopotów finansowych? Wymienić można m.in. złe nawyki czy zbyt szybkie podejmowanie decyzji. Okazuje się, że większość przyzwyczajeń da się łatwo zmienić i kontrolować.

Co drugi dorosły Polak ma do spłacenia jakieś zobowiązanie kredytowe. Niewielka część to nieterminowi dłużnicy, którzy nie są w stanie uregulować długów. Nic jednak nie dzieje się bez powodu. Jakie są najczęstsze przyczyny kłopotów finansowych? Wymienić można m.in. złe nawyki czy zbyt szybkie podejmowanie decyzji. Okazuje się, że większość przyzwyczajeń da się łatwo zmienić i kontrolować.

Robienie zakupów pod wpływem impulsu

Istnieją kategorie produktowe, w których nawet ponad połowa to zakupy impulsywne. Nie chodzi tutaj o wydawanie pieniędzy na nieplanowane wcześniej produkty, ale robienie zakupów pod wpływem bodźca, np. dobrego lub złego humoru. Wszyscy dobrze wiemy, jak takie postępowanie może zrujnować portfel, a mimo wszystko każdemu, chociaż raz zdarzyło się coś wziąć z półki, choćby dla poprawy nastroju.

Spontaniczne zakupy można w łatwy sposób kontrolować, stosując kilka prostych sztuczek. Po pierwsze, zawsze idź na zakupy z listą. Wtedy unikniesz sytuacji, kiedy podczas kupowania chleba i masła bierzesz jeszcze paczkę czipsów, czekoladę i kilka innych niepotrzebnych produktów. Istnieją już aplikacje mobilne, bardzo pomocne w zarządzaniu takimi listami. Nie trzeba wtedy pamiętać o zabraniu kartki z domu, ale można mieć spis wszystkich potrzebnych produktów zawsze przy sobie w telefonie.

Przy każdej próbie impulsywnego zakupu warto także zadać sobie pytanie: „Czy ja naprawdę tego potrzebuję?”. Wydaje się to bardzo proste, wręcz banalne do wykonania, a jednak właśnie brak tego elementu refleksji sprawia, że w koszyku jest zdecydowanie za dużo niepotrzebnych rzeczy. Warto również skorzystać z innych trików, aby twoje zakupy były mniej spontaniczne:

  • nie zabieraj ze sobą na zakupy karty, ale wyłącznie gotówkę,
  • jeśli zakupy to dla ciebie forma odpoczynku, znajdź inne formy relaksu,
  • znajdź cel, aby oszczędzać – wtedy będzie ci łatwiej kontrolować zakupy,
  • uporządkuj swoje półki w kuchni i garderobie – musisz mieć świadomość, ile już posiadasz,
  • stwórz budżet domowy, który pomoże utrzymać ci finanse w ryzach.

Spłacanie długu poprzez branie kolejnego

To bardzo powszechny błąd wszystkich, którzy z różnych względów nie są w stanie całkowicie uregulować swoich zobowiązań. Wtedy najłatwiej jest skorzystać z szybkich pożyczek pozabankowych na spłatę pierwszego długu. Jeżeli bez problemu udaje się go spłacić, a ta sytuacja jest jednorazowa, nie ma powodów do obaw. Łatwo jednak wpaść w spiralę zadłużenia, dlatego należy być ostrożnym przy braniu na siebie kilku długów.

Warto skorzystać wtedy np. z konsolidacji, jeśli dana firma ma taką możliwość. Dobrze wziąć pod uwagę pożyczki pozabankowe przez internet. Jest to wygodny sposób na dodatkowy zastrzyk gotówki, a do tego nie trzeba nawet wychodzić z domu. Można się zastanawiać, czy nie lepiej jest skorzystać z pożyczki prywatnej, jednak najpierw należy poznać różnicę między tą usługą a tradycyjną chwilówką. Po więcej informacji zajrzyj tutaj: zaplo.pl/blog/pozyczki-prywatne-szczegolny-rodzaj-pozyczek-pozabankowych/. Okazuje się, że pożyczka pozabankowa może mieć różne odsłony.

Brak wiedzy o finansach

Według badania OECD, sprawdzającego świadomość finansową w różnych krajach, Polacy nie wypadli najlepiej, co niestety świadczy o niewielkiej wiedzy i może stać się w wielu przypadkach źródłem niepowodzeń czy kłopotów z własnym budżetem. Taka wiedza przydaje się w wielu sytuacjach, choćby w banku czy podczas podpisywania umowy pożyczkowej. Przykładem może być fakt, że wielu osobom sprawia trudność porównanie kilku ofert pożyczek, ponieważ osoby te biorą pod uwagę niewłaściwe czynniki.

Niewielka świadomość finansowa może również przeszkadzać podczas zakładania działalności gospodarczej. Chociaż obecnie można wszelkie kwestie powierzyć specjalistom, jednak i tak należy mieć pewną wiedzę o prowadzeniu biznesu tak, aby przynosił jak największe zyski. Mała świadomość finansowa przekłada się również na nieznajomość produktów i usług bankowych. Często klienci nie są w stanie określić, na jakich zasadach działają lokaty, czy jakie są ich rodzaje. Warto poszerzać swoją wiedzę, korzystając ze sprawdzonych źródeł.

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/375916/kredytowy-portret-polakow-2017-dane-bik

https://www.researchgate.net/publication/266686606_Zakupy_impulsywne_-_zjawisko_determinanty_i_konsekwencje

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE