Reklama

Nagrobek ma niemal 140 lat. Zobaczcie, jak teraz wygląda [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Nagrobek ma niemal 140 lat. Zobaczcie, jak teraz wygląda [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - W tym roku zyskamy pełnoletność – żartuje Jerzy Skarżyński, prezes Stowarzyszenia "Starówka Płocka", wspominając o osiemnastej kweście na płockich cmentarzach. Odnowiony nagrobek, którego elementy w sobotę przywieziono i zmontowano, ma już niemal 140 lat. - Coś wspaniałego – cieszy się z efektów.

- W tym roku zyskamy pełnoletność – żartuje Jerzy Skarżyński, prezes Stowarzyszenia "Starówka Płocka", wspominając o osiemnastej kweście na płockich cmentarzach. Odnowiony nagrobek, którego elementy w sobotę przywieziono i zmontowano, ma już niemal 140 lat. - Coś wspaniałego – cieszy się z efektów.

Stowarzyszenie "Starówka Płocka" działa pełną parą. Niedługo pojawią się plakaty w autobusach informujące o tegorocznej kweście „Ratujmy Płockie Powązki”. Mają już wytypowane dwa nagrobki, które wymagają renowacji. Jednocześnie możemy już zobaczyć efekty zeszłorocznej zbiórki wśród płocczan. W minioną sobotę przywieziono na cmentarz przy al. Kobylińskiego odrestaurowane elementy nagrobka prawnika i publicysty, Stanisława Pyrowicza. Pyrowicz był rejentem okręgu płockiego i jednym z założycieli Stowarzyszenia Spożywczego i Kasy Pożyczkowej „Zgoda”. Zmarł w 1880 roku i został pochowany na cmentarzu przy al. Kobylińskiego.

W ogłoszonym przetargu wybrano wykonawcę, którym została konserwator Dorota Rudzińska. 

- Okazało się, że konieczne jest wzmocnienie stropu nad kryptą – mówi Jerzy Skarżyński.

Ostatecznie wydano większą kwotę. Łączne nakłady finansowe wyniosły ponad 24,5 tys. zł. - Należało odtworzyć zniszczone fragmenty pięknie wyrzeźbionego krzyża, aby umieścić go na olbrzymim głazie. To, co zrobili w tej pracowni, to majstersztyk – uważa Jerzy Skarżyński. Chwali też montażystów.

Stowarzyszenie „Starówka Płocka” w tym roku obchodzi dwa jubileusze. To nie tylko 18. kwesta, niemal 40 realizacji na płockich cmentarzach. - W tym roku mija 20 lat naszej działalności – wspomina płocczanin. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE