Reklama

Na Winiarach powstanie tężnia. Będzie jak nad morzem

Opublikowano:
Autor:

Na Winiarach powstanie tężnia. Będzie jak nad morzem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najsłynniejsze są oczywiście te w Ciechocinku. Ta nasza będzie wprawdzie znacznie mniej okazała, ale jej działania dla naszych dróg oddechowych nie sposób przecenić - taką przynajmniej nadzieję mają pomysłodawcy projektu budowy tężni solankowej na Winiarach.

Najsłynniejsze są oczywiście te w Ciechocinku. Ta nasza będzie wprawdzie znacznie mniej okazała, ale jej działania dla naszych dróg oddechowych nie sposób przecenić - taką przynajmniej nadzieję mają  pomysłodawcy projektu budowy tężni solankowej na Winiarach.

To jeden ze zwycięskich projektów najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Wspólny pomysł radnej osiedlowej Alicji Cybart oraz radnych miejskich Michała Sosnowskiego i Tomasza Kominka zakłada budowę niewielkiej tężni solankowej. Wzorem była wysoka na 11 m drewniana konstrukcja podpatrzona w Łodzi. Tam tężnia stanęła między blokami na osiedlu Retkinia, ale do miniuzdrowiska ciągną tłumy łodzian z innych części miasta. Firma zajmująca się budową tężni i grot solankowych postawiła podobne obiekty również m.in. w Krakowie czy Radomsku.

Taką tężnię zapragnęli mieć u siebie również płocczanie i zagłosowali na nią w budżecie obywatelskim.  

[ZT]13576[/ZT]

Jak wyjaśnia Michał Sosnowski, przebywanie w wytwarzanym przez nią mikroklimacie korzystnie wpływa na osoby borykające się przede wszystkim z chorobami górnych dróg oddechowych, których w Płocku - jak wiadomo - niestety nie brakuje. Ale tężnie działają też na inne dolegliwości, m.in. choroby tarczycy, nerwice, alergie. Ich właściwości można porównać do pobytu nad morzem i oddychanie morskim powietrzem.

Tężnia ma powstać na Winiarach, na dzikim skwerze między ogródkami działkowymi a ulicą Macieszy (przed izbą wytrzeźwień). Wokół samej konstrukcji zostaną zbudowane  alejki  spacerowe z ławeczkami, na których będzie można przysiąść i wdychać zdrowy jod. Teren zostanie oświetlony, będzie też zamontowany monitoring. Całość może kosztować ok. 400 tys. zł. Utrzymanie tężni (woda, prąd, monitoring, sprzątanie) to ok. 1,5-2 tys. zł miesięcznie.

Dlaczego wybrano właśnie Winiary?

- Przyczyn wyboru tego osiedla było kilka - między innymi dobry dojazd, bliskie sąsiedztwo ogródków działkowych i terenów zielonych, dobra współpraca między nami a radą osiedla Winiary - mówi Michał Sosnowski. - Mamy sygnały, że na nasz projekt głosowali również mieszkańcy innych osiedli. Mają nadzieję, że jeśli pomysł sprawdzi się na Winiarach, podobne obiekty powstaną również na ich osiedlach.

Jak wiadomo, realizacją projektów kolejnych edycji budżetu obywatelskiego bywa różnie, ale pomysłodawcy mają nadzieję, że skwerek z tężnią będzie gotowy w przyszłym roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE