reklama
reklama

Na ulicach urządzane są nocne wyścigi samochodów? Radna chce odcinkowego pomiaru prędkości w Płocku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PortalPłock

Na ulicach urządzane są nocne wyścigi samochodów? Radna chce odcinkowego pomiaru prędkości w Płocku - Zdjęcie główne

foto PortalPłock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPłocka radna zauważa problem nielegalnej, szybkiej i głośnej jazdy tuningowanych samochodów. - Problem występuje w godzinach nocnych na ulicach Płocka - pisze w swojej interpelacji. - Zwracam się do prezydenta o montaż fotoradaru lub odcinkowego pomiaru prędkości w miejscu urządzania nocnych wyścigów samochodowych.
reklama

O problemie w interpelacji pisze Wioletta Kulpa, radna miasta Płocka, przewodnicząca lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Z jej obserwacji wynika, że w godzinach nocnych na ul. Wyszogrodzkiej w Płocku, mają miejsce wyścigi samochodów.

Czytaj więcej: Trwają prace przy budynkach płockiego szpitala. To inwestycja za prawie 5 mln zł

- Zwracam się do prezydenta o wystąpienie z wnioskiem do Inspekcji Transportu Drogowego celem zamontowania odcinkowego pomiaru prędkości - apeluje w interpelacji Kulpa. 

Przewodnicząca klubu PiS przypomina, że to już kolejna interpelacja w tej sprawie. - Poza wpisaniem zgłoszonego problemu przez mieszkańców do Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa miasta Płocka na lata 2023-2026 nic w tej sprawie nie zrobiono przez władze miasta - wytyka Kulpa.

reklama

Jak podaje radna, wyścigi tuningowanych samochodów, tak jak i drifty, organizowane są w różnych częściach Płocka.

- Co zrobiły władze Płocka z podnoszonym przez mieszkańców problemem nielegalnej, szybkiej i głośnej jazdy? - pyta Wioletta Kulpa. - Proszę wskazać działania zmierzające do eliminacji podobnych sytuacji, które zakłócają ciszę nocną mieszkańców - apeluje w swojej interpelacji.

Radna przypomina też, że na ulicach miasta zamontowany jest monitoring, który jest całodobowo obsługiwany przez strażników miejskich. - Ile takich przypadków w ostatnich 2 latach zostało zidentyfikowanych przez pracowników? - pyta.

reklama

Do tych kwestii odniósł się Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. Włodarz miasta, powołując się na Prawo o Ruchu Drogowym, tłumaczy, że Inspekcja Transportu Drogowego może zainstalować odcinkowy pomiar prędkości tylko w uzasadnionych przypadkach. 

- W ocenie Komendy Miejskiej Policji w Płocku ul. Wyszogrodzka, na odcinku do skrzyżowania z al. Jana Pawła II, nie może zostać zakwalifikowana jako "szczególnie uzasadniony przypadek" - odpowiada Nowakowski. - Według ustawy, to ze względu na zbyt małą długość, tj. ok. 750 metrów  oraz zmieniającą się dopuszczalną prędkość we wskazanym odcinku ulicy.

Prezydent podkreśla też, że w ocenie policji na terenie Płocka nie występuje miejsce, w którym zasadne byłoby zainstalowanie odcinkowego pomiaru prędkości. 

reklama

- Policja nie odnotowała też przypadków wyścigów ulicznych na terenie miasta. Dochodzi natomiast do niebezpiecznych zachowań pojedynczych kierujących, stwarzających zagrożenie na drodze poprzez szybką i agresywną jazdę, niezgodną z przepisami ruchu drogowego - podaje Andrzej Nowakowski. - Do tego typu zdarzeń, które mają charakter nieregularny, dochodzi na ul. Wyszogrodzkiej i Piłsudskiego oraz al. Jachowicza.

Jak czytamy w odpowiedzi prezydenta, płocka policja prowadzi działania, które mają wyeliminować to zjawisko. 

A co z monitoringiem? 

- System kamer monitoringu nie jest systemem kontrolno-pomiarowym - odpowiada stanowczo Nowakowski. - Nie pozwala także na ujawnienie nadmiernego hałasu emitowanego przez samochody. 

reklama

Prezydent odsyła także do uchwały "Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Mieszkańców Miasta Płocka na lata 2023-2026". - Określa on sposoby realizacji bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wskazując na zapobieganie nielegalnym "rajdom samochodowych" - podaje prezydent.

Wśród nich jest m.in. monitorowanie miejsc, w których może dochodzić do tego zjawiska, dyslokowanie patroli w oparciu o uzyskane informacje i bieżące monitorowanie oraz analizowanie nagrań (filmów), prezentujących wyścigi.

- Jedynym partnerem w realizacji powyższego zadania, z uwagi na posiadane przez policjantów uprawnienia i wyposażenie, jest Komenda Miejska Policji w Płocku. Straż miejska, podobnie jak inne straże gminne w kraju, nie posiadają skutecznych narzędzi prawnych oraz urządzeń do dyscyplinowania kierujących, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość - puentuje Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama