Reklama

Na takie emerytury mogą liczyć płocczanie. Kobiety dostaną o wiele mniej od mężczyzn

Opublikowano:
Autor:

Na takie emerytury mogą liczyć płocczanie. Kobiety dostaną o wiele mniej od mężczyzn - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przypominamy, że od 1 października wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Na jakie kwoty mogą liczyć płocczanie i płocczanki przy wypłacie świadczenia?

Przypominamy, że od 1 października wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Na jakie kwoty mogą liczyć płocczanie i płocczanki przy wypłacie świadczenia?

Wnioski związane z tą zmianą można było składać od września. Jak dotąd wpłynęło ich niemal 200 tys., z czego na Mazowszu ponad 23,5 tys, natomiast w północnej części województwa, czyli obszarze działania płockiego oddziału ZUS, 4 tys. 800 wniosków.

- Nie trzeba się jednak śpieszyć, ponieważ na emeryturę można przejść w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – podkreśla regionalny rzecznik ZUS województwa mazowieckiego, Piotr Olewiński. - Jest to nasze prawo, a nie obowiązek. wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy więc wyłącznie do nas

Przez pierwsze 4 dni października Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał w całym kraju już 48 593 decyzji przyznających emerytury w związku z wnioskami wynikającymi z obniżenia powszechnego wieku emerytalnego (Mazowsze: ok. 5 tys. 442 decyzji, płocki oddział ZUS 956 decyzji). - Do wypłaty w najbliższych dniach i tygodniach zostanie w związku z tym przekazanych w Polsce 42 tys. 464 emerytur, na Mazowszu 4 tys. 635, przy czym na terenie płockiego oddziału ZUS: 878 – wylicza Piotr Olewiński. - Pozostałe świadczenia są jeszcze zawieszone, ponieważ czekamy na rozwiązanie stosunku pracy i dostarczenie świadectw pracy naszych klientów. Jest to warunek przejścia na emeryturę, ale później można oczywiście podjąć zatrudnienie.

Jak to się przekłada na wysokość świadczeń? Otóż średnia wysokość świadczeń na podstawie wydanych decyzji w Polsce wynosi w przypadku kobiet około 1 tys. 541 zł, dla mężczyzn 2 tys. 822 zł. Ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" (powołując się na raport Instytutu Badań Strukturalnych) wyliczył, że gdyby kobiety zdecydowały się na pracę do 65 roku życia, wysokość ich przeciętnej emerytury wzrosłaby do kwoty około 2,2 tys. zł. 

W Płocku te kwoty wynoszą około 1 tys. 474 zł dla kobiet ( nie jest to najmniejsza kwota w Polsce, gorzej jest w Pile, tam wynosi 1 tys. 300 zł) i 2 tys. 338 zł dla mężczyzn. 71% spośród wskazanych świadczeń zgodnie z wyborem klientów będzie przekazywanych poprzez przelew bankowy. 

- Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni – przypomina rzecznik regionalny. - Warto jednak doprecyzować, że termin nie zawsze zaczyna biec od momentu złożenia wniosku. W tej sytuacji liczy się moment spełnienia wszystkich warunków do przejścia na emeryturę.

Może być to więc data faktycznego ukończenia wieku emerytalnego, która nastąpiła już po złożeniu wniosku (data złożenia wniosku to np. 1 stycznia, ale ukończenie wieku przypada 15 stycznia, wtedy dni liczy się od 15 stycznia). Szczególnym przypadkiem, z którym mamy do czynienia przy reformie emerytalnej, jest graniczna data 1 października. To właśnie tego dnia osoby, które złożyły wnioski we wrześniu, spełnią kryterium wieku emerytalnego i to od tego momentu zaczyna biec 30-dniowy termin na wydanie decyzji. Podobnie będzie, jeżeli w złożonych dokumentach jest jakiś błąd lub braki. Wtedy termin zacznie biec od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności.

- Przyszli emeryci powinni także pamiętać o tym, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. ZUS przekazuje emerytury ponad 5 milionom osób, stąd też podzielono tę ogromną operację na kilka terminów wypłat. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE