Reklama

Reklama

Na miejsce w państwowym żłobku w Płocku czeka 317 maluchów

Opublikowano: 14 lutego 2018 15:26
Autor:

Na miejsce w państwowym żłobku w Płocku czeka 317 maluchów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niektóre mamy żartują, że zanim dziecko dostanie się do żłobka z listy rezerwowej, zdąży już pójść do przedszkola... W państwowych placówkach jest łącznie 320 miejsc i wszystkie są zajęte.

Reklama

Niektóre mamy żartują, że zanim dziecko dostanie się do żłobka z listy rezerwowej, zdąży już pójść do przedszkola... W państwowych placówkach jest łącznie 320 miejsc i wszystkie są zajęte.

- Na Płoskiego złożyliśmy podanie w styczniu, syn miał zaledwie miesiąc. Już wtedy był na liście rezerwowej, dostał się, bo ktoś zrezygnował - pisze jedna z mam na portalu Facebook w grupie Pogaduchy Płockich Mam.

- Ja czekałam tyle... że zadzwonili do mnie, że jest miejsce, gdy mój synek zdążył już pójść do przedszkola, do 3-latków. Trochę to trwało...  - dodaje inna.

W Płocku mamy 4 państwowe żłobki, w których jest 320 miejsc. Chętnych wciąż przybywa, a według danych z Urzędu Stanu Cywilnego w Płocku tylko w zeszłym roku urodziło się 2783 dzieci. Najwięcej miejsc w żłobkach zwalnia się we wrześniu, kiedy starsze dzieci przechodzą do przedszkola. Rekrutacja odbywa się przez cały rok, jednak w praktyce zapisy dotyczą tylko list rezerwowych. Czas oczekiwania na wolne miejsce liczy się w miesiącach. 

W czterech państwowych żłobkach mamy 320 dzieci. W poszczególnych placówkach wygląda to następująco: Żłobek Miejski nr 1 przy ul. Czwartaków – 32 dzieci, Żłobek Miejski nr 2 przy ul. Kleeberga – 86, Żłobek Miejski nr 3 przy ul. Płoskiego – 86, Żłobek Miejski nr 4 przy ul. Lachmana – 116.

W Płocku powstają kolejne 93 miejsca w żłobku miejskim przy ul. Kazimierza Wielkiego 52. Przypomnijmy jednak, że łącznie do wszystkich żłobków miejskich w kolejce zapisanych jest 317 dzieci.

[ZT]17969[/ZT]

Alternatywą dla rodziców są placówki prywatne. Jednak i tu pojawiają się listy rezerwowe, a wydatki, które musi ponieść rodzic są kilka razy większe. Miesięczny pobyt małego dziecka w państwowej placówce kosztuje 160 zł, do tego dochodzi nieco ponad 5 zł za dziennie za wyżywienie. Za pobyt malucha w prywatnym żłobku zapłacimy od ok. 350 do nawet 700 zł, w zależności od wieku dziecka oraz realizowanych zajęć, dodatkowo wpisowe i opłata za wyżywienie. 

W stolicy z pomocą rodzicom przychodzi tzw. bon żłobkowy. Jest to dofinansowanie dla rodzin, które zrezygnują z ubiegania się o miejsce w państwowej placówce, na rzecz prywatnej opieki. Kwota, którą miasto dopłaca to 400 zł, a o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby zameldowane w Warszawie i spełniające kryterium dochodowe. 

Czy pomysł rozwiązałby problem braku miejsc w płockich żłobkach? Czekamy na Wasze opinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.