Reklama

Na Mazowszu wyślą ponad pół miliona listów. Niamal połowa zawiera dobre wiadomości

Opublikowano:
Autor:

Na Mazowszu wyślą ponad pół miliona listów. Niamal połowa zawiera dobre wiadomości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad pół miliona przedsiębiorców z województwa mazowieckiego otrzyma list od... Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dowiedzą się z nich m.in. tego, jakie jest saldo rozliczeń z urzędem za poprzedni rok. 45% z nich zapłaciło za dużo i mogą teraz odzyskać swoje pieniądze. To ostatni raz, kiedy ZUS przekaże taką informację w formie papierowej.

Ponad pół miliona przedsiębiorców z województwa mazowieckiego otrzyma list od... Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dowiedzą się z nich m.in. tego, jakie jest saldo rozliczeń z urzędem za poprzedni rok. 45 proc.  z nich zapłaciło za dużo i mogą teraz odzyskać swoje pieniądze. To ostatni raz, kiedy ZUS przekaże taką informację w formie papierowej.

Jak uprzedził Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego, przedsiębiorcy w ciągu najbliższych tygodni otrzymają z ZUS list z podsumowaniem wpłat na swój indywidualny numer rachunku składkowego. To ostatni raz, kiedy taka wiadomość zostanie przekazana w formie papierowej. W przyszłym roku informacja o sposobie rozliczenia wpłat będzie dostępna w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych staje się liderem elektronizacji. Chcemy być nowoczesnym urzędem, dlatego podjęliśmy decyzję, aby ostatni raz wysyłać informację do przedsiębiorców w formie listu. Od przyszłego roku będzie ona zamieszczana na PUE ZUS. Płatnicy, którzy nie mają konta na platformie, wraz z wysyłaną informacją o saldzie otrzymają ulotkę o korzyściach z posiadania profilu na PUE – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Na razie list w formie papierowej otrzyma 554 tys. przedsiębiorców z województwa mazowieckiego. Dzięki korespondencji każdy przedsiębiorca będzie mógł się dowiedzieć, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek i jakie należności zostały z nich pokryte. Na koniec dowie się także, czy jego konto jest rozliczone na tzw. "zero", czy też występuje nadpłata lub niedopłata. Ponad 45 proc. listów zawiera dobre wiadomości, ponieważ będzie można dowiedzieć się o nadpłacie na koncie. W ZUS podkreślają, że każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, jakie jest jego saldo. – To elementarna wiedza przy prowadzeniu biznesu” – wyjaśnia prof. Uścińska.

Przesłanie przedsiębiorcom informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki wprowadzeniu e-składki.

– Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki wpłacane są na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) jednym zwykłym przelewem. ZUS rozdziela wpłaty na pokrycie składek na ubezpieczenia i fundusze, a następnie rozlicza je począwszy od najstarszej należności. Zmiana ta spowodowała, że zamiast trzech lub czterech wpłat do ZUS wpływa tylko jedna łączna wpłata – mówi Olewiński.

Każdy płatnik składek, który otrzyma korespondencję, powinien dokładnie się z nią zapoznać. W liście może się pojawić np. informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić otrzymane zestawienie wpłat ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni mają po swojej stronie. Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności. Przy większych należy skontaktować się z placówką ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE