Reklama

Na co uważać, zaciągając pożyczkę?

Opublikowano:
Autor:

Na co uważać, zaciągając pożyczkę?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pożyczki pozabankowe udzielane przez internet są najszybszym i najprostszym sposobem na zdobycie gotówki. Rynek pożyczek online rozwija się błyskawicznie, a Polacy coraz chętniej korzystają z tego rodzaju ofert. Z jednej strony duża liczba firm pożyczkowych na rynku jest korzystna dla konsumentów, ale z drugiej – to problem z wyborem najlepszej oferty. Dlatego podpowiadamy, na co zwracać uwagę, zaciągając pożyczkę.

Pożyczki pozabankowe udzielane przez internet są najszybszym i najprostszym sposobem na zdobycie gotówki. Rynek pożyczek online rozwija się błyskawicznie, a Polacy coraz chętniej korzystają z tego rodzaju ofert. Z jednej strony duża liczba firm pożyczkowych na rynku jest korzystna dla konsumentów, ale z drugiej – to problem z wyborem najlepszej oferty. Dlatego podpowiadamy, na co zwracać uwagę, zaciągając pożyczkę.

Pożyczki pozabankowe online charakteryzują się uproszczonymi formalnościami i pozwalają na szybkie pozyskanie gotówki. Na rynku wciąż przybywa firm pożyczkowych, które oferują różne usługi finansowe. Według szacunków Związku Firm Pożyczkowych, podmioty działające online kontrolują około 50% rynku pożyczek pozabankowych, a dodatkowo wykazują rosnące prognozy także na kolejne lata. Z badań Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania wynika, że Polak wpadający w kłopoty finansowe w pierwszej kolejności korzysta z pomocy rodziny (40% ankietowanych), na drugim miejscu znalazły się banki i firmy pożyczkowe (30%), a 18 % badanych wykazało gotowość poszukiwania dodatkowej pracy. Z pożyczek najchętniej korzystają młodzi ludzie w wieku od 18 do 31 lat.

Wzrost liczby firm pożyczkowych na rynku jest spowodowany zwiększonym zainteresowaniem klientów. Szybkie pożyczki zaciągamy głównie w nagłych sytuacjach, gdy potrzebujemy gotówki na święta, wyjazd na ferie, wakacje itp. Rzadziej korzystamy z zobowiązań z dłuższym okresem spłaty lub rozłożonych na wiele miesięcy. Niezależnie do tego, jaki rodzaj oferty wybierzemy, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, szukając pożyczki.

Sprawdź firmę pożyczkową

Szybkie pożyczki pozabankowe są udzielane najczęściej przez internet, stąd nierzadko wszystkie formalności są dopełniane online i nie wymagają wizyty w placówce firmy pożyczkowej. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pożyczkobiorca oszczędza czas. Należy jednak dowiedzieć się, od kogo pożyczamy pieniądze. Zanim złożymy wniosek pożyczkowy, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas pożyczkodawca posiada numer KRS, czyli jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego i działa legalnie. W rejestrze tym znajdziemy podstawowe informacje o firmie, jak na przykład dane teleadresowe, status prawny firmy, poznamy jej sytuację finansową. Zasoby KRS są dostępne online. Istnieje także możliwość zamówienia odpłatnie szczegółowego raportu.

Kolejny sposób na sprawdzenie wiarygodności firmy pożyczkowej to lista ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Pojawiają się tam podmioty, które łamią obowiązujące w Polsce prawo. Szukając rzetelnego pożyczkodawcy oferującego pożyczki pozabankowe, warto także skorzystać z Rejestru Firm Pożyczkowych prowadzonego przez Związek Firm Pożyczkowych. Znajdziemy tu prawie 100 instytucji finansowych działających na terenie całej polski. Baza ZFP pełni tylko funkcję informacyjną, ale figurują tam jedynie podmioty, które stosują wysokie standardy i dbają o interes klienta.

Rzeczywisty koszt pożyczki

Pożyczka zawsze wiąże się z kosztami, które trzeba zapłacić za jej otrzymanie. Szukając korzystnej oferty, warto dokładnie przeanalizować wiele różnych propozycji firm pożyczkowych pod kątem kosztów i warunków umowy. Warto przy tym korzystać z różnych wiarygodnych rankingów. Przykładem mogą być zestawienia przygotowywane przez branżowy portal informacyjny loan-magazine.pl.

Zanim skorzystamy z oferty firmy pożyczkowej, powinniśmy sprawdzić rzeczywisty koszt pożyczki. Należy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na pozostałe opłaty, jak na przykład marża, prowizja, opłata wstępna itp. Pamiętajmy, że firma pożyczkowa, która działa uczciwie, najczęściej posiada przejrzystą ofertę, a do tego można na jej stronie www łatwo i szybko wyliczyć kwotę, jaką będziemy musieli spłacić po wybraniu wysokości pożyczki – mówi specjalista ds. pożyczek z Ferratum Bank. Dodatkowo przed wybraniem konkretnej oferty, warto zwrócić uwagę na koszty działań windykacyjnych prowadzonych przez podmiot w przypadku braku terminowej spłaty pożyczki.

Zanim podpiszesz umowę

Minimum formalności i błyskawiczne przekazywanie pieniędzy na konto pożyczkobiorcy skutecznie przyciągają klientów na rynku pozabankowym. Niestety, wiele z tych osób nie czyta umowy pożyczki przed jej podpisaniem. Z dokumentem zapoznaje się jedynie 44% Polaków. Warto podkreślić, że częściej robią to kobiety niż mężczyźni. Jako powód nie czytania umów, przeważnie jest podawana presja czasu i duża szybkość podejmowania decyzji. Kolejnym problemem klientów firm pożyczkowych jest to, że pomimo przeczytania umowy, nie zawsze rozumieją oni wszystkie jej zapisy. Dlatego warto szukać ofert firm, które udostępniają ramową umowę pożyczki na swojej stronie internetowej – a są to m.in. Wonga, Ferratum Bank, Vivus Finance. To pozwoli spokojnie zapoznać się z treścią dokumentu, a w przypadku niejasności, warto zadzwonić do pożyczkodawcy, prosząc o wyjaśnienia lub skonsultować się z osobą posiadającą wiedzę z zakresu prawa. Pamiętajmy, iż podpisując niekorzystną dla siebie umowę, możemy wpaść w kłopoty finansowe.

Każdą pożyczkę należy zaciągać rozważnie, analizując wcześniej nie tylko oferty firm pożyczkowych, ale również własne potrzeby i możliwości finansowe. Pośpiech zawsze jest złym doradcą i warto o tym pamiętać tym bardziej, że na rynku szybkich pożyczek pozabankowych można znaleźć wiele korzystnych ofert.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE