Reklama

Na co pieniądze z Unii? Nie na drogi...

Opublikowano:
Autor:

Na co pieniądze z Unii? Nie na drogi...  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Komisja Europejska uznała Mazowsze za obszar lepiej rozwinięty. Dlatego w nowej perspektywie finansowej mniej ma być pieniędzy na budowę dróg, za to więcej na rozwój nowych technologii i innowacyjności gospodarki.

Komisja Europejska uznała Mazowsze za obszar lepiej rozwinięty. Dlatego w nowej perspektywie finansowej mniej ma być pieniędzy na budowę dróg, za to więcej na rozwój nowych technologii i innowacyjności gospodarki.

Unia Europejska na Mazowszu ma dotować wszelkie działania związane z pobudzaniem gospodarki, stosowaniem w biznesie dokonań naukowych oraz ze wsparciem dla przedsiębiorców. Na dotacje mogą liczyć również firmy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii.

– W Płocku ma powstać instalacja do spalania odpadów komunalnych. Jeżeli operator wykonujący, a później obsługujący tę instalację, uzna, że odpady komunalne, które można wysortować w Kobiernikach, nadają się do spalenia, na pewno będziemy współpracować – przyznał Stefan Kotlewski, radny sejmiku mazowieckiego, prezes zarządu Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach. – Liczę również na to, że nasz zakład rozwijał się będzie w kierunku recyclingu, czyli przetwarzaniem odpadów, a nie wyłącznie zwykłym rozdzieleniem dwóch frakcji odpadów i przekazaniem ich do innych instalacji bądź do składowania.

Szef ZUOK Kobierniki był jednym z uczestników płockich konsultacji w sprawie Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, który ma obowiązywać w latach 2014-20. Konsultacje trwać mają do połowy marca, a 10 kwietnia do Komisji Europejskiej powinien trafić dokument, który ma zostać przygotowany na podstawie spotkań z samorządowcami, przedstawicielami lokalnych firm i instytucji i wszystkimi zainteresowanymi.

Jako region lepiej rozwinięty Mazowsze może liczyć na 2,1 miliarda euro, czyli 700 milionów mniej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Będzie jednak możliwość korzystania również z programów krajowych, na które będzie przeznaczone 1,7 mld euro.

Na Mazowszu powstanie jeden program operacyjny, w którym znajdą się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Oznacza to, że w jednym programie znajdą się pieniądze na tzw. projekty twarde i miękkie.

Subregiony korzystać będą mogły z Regionalnych Instrumentów Terytorialnych czyli narzędzi, które wspierać będą inwestycje realizowane wspólnie przez kilka samorządów. Mogą one dotyczyć na przykład sieci wodociągowych lub projektów drogowych. Oznacza to, że jeśli gminy Słupno i Radzanowo podtrzymają swoje zainteresowanie współpracą przy budowie obwodnicy Płocka, być może uda się pozyskać dofinansowanie tej inwestycji z RIT-u.

Coraz więcej projektów realizowanych ma by przy pomocy finansowania zwrotnego (pożyczek). Służą to tego funkcjonujące już na Mazowszu inicjatywy JESSICA i JEREMIE. Mogą być one wykorzystywane na przykład przy inwestycjach związanych z rewitalizacją miast i z ekonomią energetyczną).

Marszałek Adam Struzik podkreślał, że w nowej perspektywie finansowej UE Mazowsze może liczyć na pieniądze, które wspierać będą podniesienie konkurencyjności, rozwój społeczeństwa informatycznego, wsparcie dla odnawialnych źródeł energii, dobrą gospodarkę odpadami.

– Będziemy starali się w dalszym ciągu wspierać inwestycje w obszarze kultury i ochrony zdrowia, ale ilość środków przeznaczanych na te cele będzie znacznie mniejsza niż do tej pory – mówił Adam Struzik. – W obszarze społecznym pierwszym z trzech zasadniczych celów jest praca. Tworzenie nowych miejsc pracy poprzez rozwój przedsiębiorczości powinno pomóc młodym ludziom w rozpoczęciu kariery zawodowej. Druga sfera to przeciwdziałanie biedzie i wykluczeniu, propozycje nowej ekonomii społecznej. Trzeci element to edukacja od juniora do seniora czyli możliwość dokształcania się i rozwoju intelektualnego praktycznie przez całe życie.

Fot. Archiwum Urzędu Marszałkowskiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE