Reklama

Na co 3 mln? Barka, czyli wodna historia

Opublikowano:
Autor:

Na co 3 mln? Barka, czyli wodna historia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wciąż jeszcze eksploatowana w Płocku „Sandomierka” jest prawdopodobnie ostatnią tego typu barką w Polsce. Jeżeli udałoby się ją odnowić, mogłaby stać się pływającym muzeum żeglugi śródlądowej i ratownictwa wodnego - przekonuje do swojego pomysłu 38-letni Piotr Lisocki.

Wciąż jeszcze eksploatowana w Płocku „Sandomierka” jest prawdopodobnie ostatnią tego typu barką w Polsce. Jeżeli udałoby się ją odnowić, mogłaby stać się pływającym muzeum żeglugi śródlądowej i ratownictwa wodnego - przekonuje do swojego pomysłu 38-letni Piotr Lisocki.

Rewitalizacja zabytkowej barki  znalazła się wśród 10 najlepiej ocenionych projektów do budżetu obywatelskiego. Spadkobiercą historii płockiej „Sandomierki”  jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które wykorzystuje tę barkę już od ponad 20 lat. – Najprawdopodobniej jest to ostatni w naszym kraju obiekt tego typu posiadające nitowane poszycie. Obecnie takie rzeczy są już absolutnie niespotykane – wyjaśnia Piotr Lisocki, kierownik drużyny nr 11 WOPR Płock. – Jeżeli udałoby się zrewitalizować tę barkę, można byłoby przywrócić do łask solidny kawałek historii.

Do tego, że Płock od wielu wieków związany jest z żeglugą śródlądową, nikogo w naszym mieście przekonywać nie trzeba. Nie każdy jednak wie, jak bogate są tradycje ratownictwa wodnego w Płocku i okolicy. Jego początki sięgają pierwszych lat XX wieku, a więc czasu, gdy Płock znajdował się jeszcze pod zaborem rosyjskim.

Rewitalizacja płockiej „Sandomierki” zakłada przede wszystkim dokładne odnowienie całej nadbudowy barki i odtworzenie jej elementów w formie jak najbliższej oryginałowi. Barka po odnowieniu ma się stać pływającym muzeum, na którym prezentowane byłyby związki Płocka z żeglugą śródlądową, ale również historia ratownictwa wodnego.

Według szacunków Ratusza, na rewitalizację barki trzeba by wydać około 220 tys.złotych. Oznacza to, że gdyby projekt ten spotkał się z uznaniem mieszkańców Płocka, nie zamknie drogi do realizacji innych planów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego.

Przypomnijmy - ostateczne głosowanie odbędzie się od 8 do 14 kwietnia, zwycięski projekt lub projekty poznamy 17 kwietnia. Głosować na trzy pomysły może każdy pełnoletni mieszkaniec Płocka mający czynne prawo wyborcze . W kolejnym odcinku cyklu napiszemy o pierwszym projekcie miękkim, czyli pomyśle Patrycji Stasiak i uczniów klasy IIa Gimnazjum Nr 5 w Płocku pt. "Moja wymarzona szkoła".

Na zdjęciu: barka w czasie prac konserwatorskich. Fot. Archiwum drużyny nr 11 WOPR Płock

Na który projekt oddasz głos? Zachęcamy do głosowania w naszej sondzie na stronie głównej Portalu Płock

Czytaj też:
Numer 1:

Numer 2:

Numer 3:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE