reklama
reklama

Msza w lany poniedziałek - mile widziana czy obowiązkowa? Wierni wciąż miewają wątpliwości

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Msza w lany poniedziałek - mile widziana czy obowiązkowa? Wierni wciąż miewają wątpliwości - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościŚwięta Wielkanocne to długowieczna tradycja obchodzona przez wielu Polaków. Często w przypadku tzw. "drugiego dnia świąt" pojawia się jednak wątpliwość - czy jest to dzień, w którym należy uczestniczyć we mszy? Przyjrzeliśmy się tej kwestii z perspektywy prawa kanonicznego, kalendarza liturgicznego i zwyczajów.
reklama

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne – przewodnik po najważniejszych dniach przed Wielkanocą

Niedziela Palmowa – początek duchowego przygotowania

Wielki Tydzień, będący bezpośrednim przygotowaniem do świąt Wielkanocy, rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów palmy, które symbolizują życie, odrodzenie i zwycięstwo. Ich poświęcenie nawiązuje do uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy – wydarzenia, które stanowi zapowiedź nadchodzących dni paschalnych.

Trzy święte dni – Triduum Paschalne

reklama

Kulminacją Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne – najważniejszy okres w roku liturgicznym. Obejmuje ono trzy dni poprzedzające Niedzielę Zmartwychwstania: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii

Triduum rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. To szczególna liturgia, podczas której Kościół wspomina ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Choć nie ma obowiązku uczestnictwa w tym nabożeństwie, wielu wiernych bierze w nim udział, nadając temu dniu wyjątkowy, duchowy wymiar.

reklama

Wielki Piątek – bez Mszy Świętej, z adoracją Krzyża

Wielki Piątek wyróżnia się tym, że nie odprawia się wtedy Mszy Świętej. Zamiast niej celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej, w której skład wchodzą czytania opisujące mękę Jezusa, adoracja krzyża oraz Komunia Święta. To jeden z dwóch dni w roku (obok Środy Popielcowej), w którym wiernych obowiązuje ścisły post.

Wielka Sobota – czuwanie przy Grobie Pańskim

Czas ciszy i modlitewnego oczekiwania – tak określić można Wielką Sobotę. Wierni gromadzą się przy symbolicznie wystawionym Grobie Pańskim, a wieczorem uczestniczą w uroczystej Wigilii Paschalnej. Liturgia Wigilii Paschalnej, odprawiana zwykle po zmroku, obejmuje poświęcenie ognia, paschału, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz celebrację Zmartwychwstania.
Obecność na tym nabożeństwie nie jest obowiązkowa, jednak jej duchowa ranga jest bardzo wysoka – uczestnictwo w niej wypełnia obowiązek niedzielnej Mszy Wielkanocnej.

reklama

Niedziela Wielkanocna – obowiązkowa obecność

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to centralny punkt całego roku liturgicznego. Dla katolików udział we Mszy Świętej tego dnia jest obowiązkowy.
Często liturgia rozpoczyna się procesją rezurekcyjną o świcie, po której następuje uroczysta Eucharystia. W przypadku braku uczestnictwa bez ważnego powodu, Kościół traktuje to jako grzech ciężki. Warto jednak pamiętać, że udział w Wigilii Paschalnej dzień wcześniej również wypełnia ten obowiązek.

Poniedziałek Wielkanocny – co mówi prawo kanoniczne?

W liturgii Kościoła katolickiego nie istnieje termin „drugi dzień świąt”. Poniedziałek po Zmartwychwstaniu to w rzeczywistości „Poniedziałek w oktawie Wielkanocy”. Kolejne dni tego tygodnia określane są analogicznie – np. „Wtorek w oktawie”. Teologicznie jest to więc ciąg dalszy radości Zmartwychwstania, choć społecznie przyjęło się celebrować głównie niedzielę i poniedziałek.

reklama

Choć przez wielu nazywany „drugim dniem Świąt Wielkanocnych”, Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że udział w Mszy Świętej tego dnia nie jest obowiązkowy, a nieobecność nie stanowi grzechu ciężkiego.

- Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii - czytamy w Liście Episkopatu Polski z 2003 roku.

Mimo braku obowiązku, Msze w Poniedziałek Wielkanocny odbywają się w większości parafii, często przy wysokiej frekwencji. Powodem jest m.in. dzień wolny od pracy oraz tradycja spotkań rodzinnych.
Jak podkreślają duchowni: „zachęta jest, jednak obowiązku brak.”

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo