Reklama

Młodzi radni: w Sejmiku możemy więcej niż w mieście

Opublikowano:
Autor:

Młodzi radni: w Sejmiku możemy więcej niż w mieście - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 12 grudnia odbędzie się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W gronie 51 radnych jest dziewięć osób z okręgu płocko-ciechanowskiego.

12 grudnia odbędzie się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W gronie 51 radnych jest dziewięć osób z okręgu płocko-ciechanowskiego. 

Z reprezentantami naszego okręgu spotkali się w piątek przedstawiciele mediów i marszałek województwa Adam Struzik. Zainteresowanie projektem było bardzo duże, zgłosiło się prawie 200 chętnych z Mazowsza. Z okręgu płocko-ciechanowskiego chęć uczestnictwa zgłosiło 57 osób, ostatecznie wybranych zostało 9 radnych. 

- Wybór był niezwykle trudny - podkreśla Tomasz Kominek, przewodniczący komisji w okręgu płocko-ciechanowskim. ? To młodzi, aktywni i pełni pasji ludzie ze sprecyzowanymi celami. Wiedzą, czym zajmuje się samorząd województwa, na czym polega praca radnego i czym oni, jako młodzi radni, mogą się zająć. 

Marszałek województwa Adam Struzik dodał:

- Młodzi zostali wybrani w postępowaniu konkursowym. Po raz pierwszy spotkają się 12 grudnia. Główne zadanie to analiza problemów środowiska młodych ludzi i propozycje rozwiązań. Chcemy, by było to takie ciało konsultacyjne. Jestem bardzo ciekaw, z jakimi pomysłami młodzi radni do nas przyjdą.

Adam Orliński, radny województwa mazowieckiego, podkreślił, że wielu młodych mieszkańców regionu chce brać sprawy we własne ręce i głośno mówić o tym, co ich nurtuje, co chcieliby zmienić. 

W gronie młodzieżowych radnych z okręgu płocko-ciechanowskiego są mieszkańcy Płocka oraz gmin: Bulkowo, Sochaczew, Grudusk, Żuromin, Bielsk, Teresin i Puszcza Mariańska. Większość z nich to osoby aktywne i ze sporym doświadczeniem ? działające w samorządach szkolnych lub młodzieżowych radach gminnych czy miejskich. 

Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, radni złożą ślubowanie. Wybiorą też przewodniczącego sejmiku, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji. 

- Chciałabym działać w kwestii samorządów uczniowskich i aktywizacji młodzieży, która bardzo niechętnie bierze udział choćby w wyborach -    mówi radna Oliwia Wyrzykowska z Płocka, uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Płocku. - Jest tu problem, którym chciałabym się zająć. Interesuje mnie też społeczna działalność młodzieży.

Michał Wyrębkowski, radny z Płocka, uczeń LO im. Jagiełły, uzupełnia:

- Chcieliśmy, by taki sejmik powstał. Bo pewnych rzeczy tu w Płocku nie jesteśmy w stanie zrobić, na poziomie miasta mamy ograniczony budżet, ograniczone możliwości. A na poziomi województwa możemy pełnić choćby funkcję aktywizacyjną dla całej mazowieckiej młodzieży. Osobiście chciałbym się zająć choćby środowiskiem, klimatem i współpracą międzynarodową. 

Przedstawiciele z okręgu płocko-ciechanowskiego:

- Aleksander Dyka (powiat płocki, gmina Bulkowo) ? uczeń LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Od 10 lat aktywnie działa w ZHR. Pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta. Był współorganizatorem debat przedwyborczych do Parlamentu Europejskiego i Rzeczypospolitej Polskiej. Działa w inicjatywie MyPolska. Jest także przewodniczącym samorządu uczniowskiego. W ramach tej ostatniej funkcji organizuje różne wydarzenia szkolne, zajęcia dla całej szkoły czy koordynuje różnego rodzaju projekty uczniowskie. Poza działalnością samorządową i społeczną jest wicemistrzem Płocka w koszykówce szkół ponadgimnazjalnych, posiada uprawnienia płetwonurka OWD, był także ambasadorem projektu #DiscoverEU. Jest również oficjalnym redaktorem polskojęzycznej Wikipedii. 
    
- Michał Wyrębkowski (Płock) -  uczeń LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. Działa w Młodzieżowej Radzie Miasta Płocka, w której od stycznia 2019 r. pełni funkcję przewodniczącego. W jej ramach udało się zorganizować dwie debaty przedwyborcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i Sejmu RP. Był panelistą na konferencji Kancelarii RP oraz rady Dzieci i Młodzieży ? ?Niepodległość ? sto lat i co dalej? oraz w debacie lokalnego ruchu społecznego ?Dzieci i ryby głosu nie mają?. Aktywnie uczestniczy w konferencjach Model United Nations (symulacje obrad ONZ w języku angielskim). Laureat nagrody dla najlepszego delegata na konferencji WawMUN 2018. Zdobył także dwa wyróżnienia na konferencjach PlocMUN 2018 i WrocMUN 2018, a także nagrodę Best Chair dla najlepszego moderatora debat podczas konferencji CentrMUN 2019 i CoMUN 2019. Poseł na Sejm Dzieci i Młodzieży XXIX kadencji oraz koordynator i jeden z organizatorów Parlamentu Młodych RP. Angażuje się także w działalność Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Największy sukces to organizacja konferencji Płock Model United Nations 2019.  

- Oliwia Wyrzykowska (Płock) - uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Płocku. W szkole podstawowej wstąpiła do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Od gimnazjum zaczęła udzielać sią w wolontariacie. Aktywnie działa w Caritasie, przez wiele lat była zaangażowana w Akcję Katolicką, a od 2016 r. również w akcję ?Szlachetna Paczka?. Była także wolontariuszką podczas akcji WOŚP. W 2018 r. została posłanką XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz parlamentarzystką Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Została również wybrana przewodniczącą szkoły. Od marca 2019 r. koordynuje na Mazowszu inicjatywę My Polska. W styczniowych wyborach została wybrana wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta. Jest także mentorką projektów społecznych w ramach fundacji Zwolnionych z Teorii. Swoją pasję dziennikarską realizowała przez współpracę z portalem Młodzi w Polityce, a w 2019 r. wraz z grupą znajomych założyła miesięcznik Kongresy.  

- Patrycja Mezińska (gmina Sochaczew) - uczennica Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Już jako uczennica podstawówki udzielała się w różnego rodzaju akcjach charytatywnych ? zbiórka nakrętek, produktów dla zwierząt ze schronisk i dla dzieci z domów dziecka czy WOŚP. W gimnazjum dwukrotnie brała udział jako wolontariuszka-dziennikarka w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych Galimatias. Aktywnie działa na rzecz praw kobiet, uczestnicząc w różnego rodzaju akcjach.

- Patryk Siuda (powiat ciechanowski, gmina Grudusk) - uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. W latach 2018-2019 należał do szkolnego koła wolontariatu. Uczestniczył w wielu akcjach charytatywnych ? Szlachetna Paczka, zbiórka karmy dla psów ze schronisk oraz żywności dla potrzebujących (Banki Żywności). W ubiegłym roku szkolnym był przewodniczącym samorządu uczniowskiego. Największy sukces to powołanie rady gospodarzy klas, której był przewodniczącym. Uczestniczył w wielu konkursach o tematyce regionalnej. Aktywnie działa na rzecz gminy i parafii. Należy m.in. do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 

- Mateusz Zboiński (powiat żuromiński, gmina Żuromin) - uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie. Przez dwa lata pełnił funkcję przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Żuromin. Od pięciu lat aktywnie działa w Związku Harcerstwa Polskiego. Przez dwa lata był członkiem samorządu uczniowskiego w liceum. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego i przewodniczącego. Od trzech lat pełni funkcje gospodarza klasy. Od pięciu lat aktywnie współpracuje przy organizacji finałów WOŚP. Największe sukcesy to organizacja dwóch koncertów w liceum ? To co dał nam świat ? czyli największe talenty naszej szkoły i Zaczarowany Świat Disneya.  
  
- Kacper Kotarski (powiat płocki, gmina Bielsk) - uczeń LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Działalność społeczną rozpoczął już w szkole podstawowej, a następnie kontynuował w gimnazjum. Był członkiem samorządu uczniowskiego. Finalista olimpiady przedmiotowej z wiedzy o społeczeństwie. Aktywnie działa na rzecz praw człowieka. Zaangażował się działalność wielu organizacji, w tym Amnesty International, Płockiego Wolontariatu i Stowarzyszenia Wolontariuszy ?Kapitał Ludzki?. Finalista programu FLEX (Future Leaders Exchange Program) i stypendium Departamentu Stanów Zjednoczonych, w ramach którego cały rok szkolny spędził w USA, gdzie uczęszczał do liceum, brał udział w warsztatach i spotykał się z parlamentarzystami.

- Hubert Maciejewski (powiat sochaczewski, gmina Teresin) - uczeń V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Działalność społeczną rozpoczął już w szkole podstawowej. Wraz z innymi uczniami przygotowywał przestawienia teatralne, które wystawiali m.in. podczas różnego rodzaju akcji charytatywnych. Angażował się także w akcję ?Szlachetna Paczka?. Obecnie organizuje w szkole prawybory. Najważniejsza inicjatywa, to udział w projekcie Deutsch hat Klasse organizowanym przez Goethe Institut, w ramach którego musiał wyremontować klasę i stworzyć miejsce przyjazne uczniom. Projekt zakończył się sukcesem. Wraz z kolegami zajęli drugie miejsce w Polsce. 

- Julia Liszewska (powiat żyrardowski, gmina Puszcza Mariańska) - uczennica Zespołu Szkół w Mszczonowie. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej samorządu uczniowskiego, w ramach którego organizowane były zbiórki dla osób potrzebujących i zwierząt w schroniskach. Aktywnie działa w samorządzie klasowym, któremu przewodniczy już czwarty rok z rzędu. Dla Julii Liszewskiej praca w samorządzie to przede wszystkim możliwość działania na rzecz rozwoju środowiska uczniowskiego, organizowanie eventów, a także zbiórek o charakterze charytatywnym. Największy sukces to mobilizacja młodzieży do oddawania głosu w wyborach, zarówno tych na szczeblu szkolnym jak i samorządowym, krajowym czy europejskim.  

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE