Reklama

Reklama

Młodzi płocczanie stworzyli swój #KodeksRowerowy. Zostali nagrodzeni [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończył się konkurs organizowany przez PKN Orlen, przy wsparciu płockiego WORD-u oraz Komendy Miejskiej Policji. Nagrodzono w nich uczniów, którzy stworzyli swoje zasady poruszania się rowerem. A było o co walczyć.

Reklama

Zadanie było teoretycznie proste. Uczniowie płockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych musieli stworzyć swój własny kodeks rowerowy. Przygotować 10 haseł dotyczących bezpiecznej jazdy na rowerze. To jednak było zadanie łatwe jedynie pozornie. Konkursowe jury nagradzało bowiem pomysłowość i formę podania tych zasad. Ważne były też same reguły. Zwracano uwagę chociażby na potrzebę zakładania kasku czy na nacisk kładziony na ostrożną jazdę jednośladem.

- W tym roku PKN Orlen rozbudował system Płockiego Roweru Miejskiego. Mamy teraz ponad 500 jednośladów - mówił Arkadiusz Ciesielski, pracownik biura relacji z otoczeniem PKN Orlen. - Uznaliśmy, że skoro jest ich tak dużo, to powinniśmy zasygnalizować mieszkańcom troskę o bezpieczeństwo. Powstał pomysł na konkurs, w którym postanowiliśmy nagrodzić młodzież. Jest ona przecież bardzo aktywna rowerowo - szczególnie w okresie wakacji - dodał.

Partnerem konkursu był płocki WORD oraz Komenda Miejska Policji. Jak podkreślali funkcjonariusze, znajomość zasad bezpieczeństwa w ruchu - także tym rowerowym - jest kluczowa.

- Potrzebna jest ciągła edukacja najmłodszych uczestników ruchu drogowego - stwierdziła Marta Lewandowska, oficer prasowy płockiej policji. - To oni są najbardziej zagrożeni poruszając się po drogach. Kształtowanie pozytywnych postaw i zachowań na drodze jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa - dodała.

Uczestnicy konkursu nadesłali 200 zgłoszeń, z czego 130 spełniło wymagania formalne. Zwycięzcami zostali Jakub Kowalski i Bartłomien Tyc ze Szkoły Podstawowej nr 21. Otrzymali oni voucher o wartości 6 tys zł. Drugie miejsce wywalczyli Amelia Kinalska i Wiktor Zawidzki z SP 22, a trzecie Adam Kowalski i Wiktor Jabłkowski (SP nr 9). 

Wyróżnione zostały również Daria Dolna i Agata Wilanowska z SP 21. A o czym, ich zdaniem, warto pamiętać wsiadając na rower?

- To ważne by jeździć w kasku i w kamizelce odblaskowej - powiedziała Daria w rozmowie z nami. - Trzeba utrzymywać też dystans od innych pojazdów i zawsze zsiadać z roweru dojeżdżając do pasów - wymienia laureatka konkursu. - Zasady spisałyśmy w 40 minut. Było ich o wiele więcej, ale wybór padł na dziesięć najważniejszych - dopowiedziała Agata. - Chciałyśmy, by ludzie wzięli je sobie do serca - stwierdziła.

Cenne nagrody - vouchery i gadżety rowerowe - trafiły w sumie do 11 młodych płocczan z pięciu zespołów.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy