Reklama

Minister odwiedził PWSZ. Poparł dążenia uczelni

Opublikowano:
Autor:

Minister odwiedził PWSZ. Poparł dążenia uczelni  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka dni temu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku powiększyła swoją ofertę edukacyjną o kolejne kierunki. Wczoraj uczelnię wizytował minister Jarosław Gowin. Mówił też o idei federalizacji, co miałoby ułatwić uczelni drogę do nadania statusu akademii.

Kilka dni temu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku powiększyła swoją ofertę edukacyjną o kolejne kierunki. Wczoraj uczelnię wizytował minister Jarosław Gowin. Mówił też o idei federalizacji, co miałoby ułatwić uczelni drogę do nadania statusu akademii. 

Minister zwiedził sale, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, a także rozmawiał z rektorem Maciejem Słodkim na temat przyszłości placówki.

- Nie ukrywamy, że w ciągu kilku lat chcemy być uczelnią akademicką. Mieliśmy okazję spytać, jakie są dla nas perspektywy w związku z nową ustawą - mówił rektor. - Chciałbym też podziękować za cztery nowe kierunki. To jeden z elementów budowania naszej akademickości.

Minister mówił o ogromnym potencjale rozwojowym uczelni, a laboratoriów mogłyby pozazdrościć uniwersytety medyczne. Chwalił również wizję władz uczelni.

- Cieszę się, że uczelnia ma perspektywy. Widać, że nowe władze mają bardzo dalekosiężną wizję rozwoju. Z duża satysfakcją zauważamy podniesienie jakości zarządzania płocką uczelnią - mówił Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 

Wicepremier mówił też o nowej ustawie, która być może będzie obowiązywała od 1 września 2018 roku. Zakładałaby ona możliwość łączenia się uczelni poprzez konsolidację lub federalizację. 

- W Polsce ruch ku tworzeniu związku uczelni rozpoczął się dopiero w poprzednich latach, choć w Europie coraz więcej placówek się na to decyduje - wskazywał. - Być może na Mazowszu pojawi się inicjatywa powołania uczelni federacyjnej o charakterze akademickim. Ministerstwo będzie przychylnie przyglądać się takim planom. 

Nowa ustawa przewiduje rozwiązania prawne, które mogą ułatwić uzyskanie wymarzonego statusu przez płocką uczelnię. O co jednak dokładnie chodzi? 

- Konsolidacja to zjawisko, które już się dzieje w Polsce. Na Mazowszu nie widzę jednak takiej możliwości, bo są uczelnie o podobnym potencjale. Możliwy byłby drugi wariant, czyli federacja, ale on nie jest jeszcze wpisany w polskie prawo - wskazywał.

Jakie korzyści miałaby uczelnie z federalizacji? W takim przypadku mogłyby dzielić się kierunkami studiów, razem startować o granty naukowe, prowadzić badania. W zamyśle miałoby to też ułatwić współpracę z otoczeniem biznesowym. Chodzi oczywiście o połączenie uczelni, które mieszczą się w innych miastach, a nawet regionach. 

- Każda decyzja musi mieć charakter autonomiczny. Będziemy zachęcać, ale nie wywierać presji - mówił Gowin zapytany o możliwość połączenia filii Politechniki Warszawskiej i PWSZ. 

Konsolidacja czy federalizacja mogłaby znacznie przyspieszyć proces powstania akademii w Płocku.

- Jesteśmy otwarci na takie rozmowy - zapewnił rektor Słodki. - Wszyscy byśmy na tym zyskali. Nasze kierunki są bardziej humanistyczne i nauk o zdrowiu, politechnika ma kierunki techniczne. Nie widzę tu zagrożeń. 

Czy w Płocku byłaby więc szansa na utworzenie kierunku lekarskiego? - To bardzo drogie studia, które muszą być prowadzone na najwyższym możliwym poziomie - mówił Gowin. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE