Reklama

Reklama

Miliony na renowację mazowieckich zabytków. Także z Płocka i regionu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SM

Miliony na renowację mazowieckich zabytków. Także z Płocka i regionu - Zdjęcie główne

foto SM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni województwa mazowieckiego zadecydowali o przekazaniu 11 mln zł z budżetu regionu na prace restauratorskie i konserwatorskie. Zostanie nimi objętych 135 mazowieckich zabytków - w tym 18 z regionu płockiego.

Reklama

To kolejny nabór o uzyskanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Program co roku ciszy się wielkim zainteresowaniem. Tym razem złożono aż 241 wniosków - najwięcej w historii.

– To są wyjątkowe obiekty, które wymagają stałej, profesjonalnej opieki - podkreślał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Będziemy pomagać, bo widzimy w tym głęboki sens. Te zabytki powinny zostać zachowane w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

Wnioskodawcy ubiegali się o wsparcie przekraczające 39 mln zł. 

– Z jednej strony, tak duże zainteresowanie buduje, bo oznacza to, że jest w nas taka wrażliwość, która nakazuje nam chronić i ratować te najcenniejsze obiekty. A z drugiej pokazuje, że wciąż jest tak wiele do zrobienia – mówił wicemarszałek Wiesław Raboszuk. 

W powiatach gostynińskim, sierpeckim i płockim dotację otrzymało 18 obiektów. W sumie na prace przekazanych zostanie 1 mln zł. Dzięki wsparciu tych środków wyremontowany zostanie chociaż budynek dawnego Szpitala dla Starozakonnych im. Izaaka Fogla w Płocku. Kontynuowane będą również prace nad renowacją drewnianego wyposażenia płockiej bazyliki katedralnej, a także odtworzone zostaną drzwi wejściowe do nawy bocznej Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Białotarsku (pow. gostyniński).

– W tym roku komisja miała wyjątkowo trudne zadanie - przekonywał Paweł Cukrowski, dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego. - W związku z dużym zainteresowaniem programem podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu wsparcia na poszczególne inwestycje, tym samym dofinansowując większą liczbę wniosków. Czekamy teraz na ostateczne decyzje beneficjentów. W przypadku ewentualnych rezygnacji uruchomimy listę rezerwową.

Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach i innych obiektach sakralnych (Mazowsze dofinansuje 87. takich obiektów), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (48).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy