Reklama

Miliony na drogi. Symboliczne czeki wręczone

Opublikowano:
Autor:

Miliony na drogi. Symboliczne czeki wręczone - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 9,7 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych na drogi z subregionu płockiego. – To dopiero początek, start – podkreślał dziś wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Ponad 9,7 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych na drogi z subregionu płockiego. – To dopiero początek, start – podkreślał dziś wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Cztery drogi powiatowe i dwie drogi gminne o łącznej długości 11,98 km zostanie wybudowanych w subregionie płockim w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Symboliczne czeki na dofinansowanie zadań z programu przedstawicielom samorządów z subregionu płockiego wręczyli wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, senator Marek Martynowski oraz kierowniczka płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Marlena Mazurska.

– Środki dla samorządów powiatowych i gminnych są gigantyczne. Na realizację zadań w zakresie budowy, przebudowy lub remontów dróg rozpoczynających się w tym roku dla województwa mazowieckiego zaplanowano blisko 626,86 mln zł. A to nie koniec. Łącznie środki na przedsięwzięcia drogowe, na drogi gminne i powiatowe w Polsce, to ponad 36 mld zł - mówił wojewoda. – Ale z drugiej strony wnioski, które wpłynęły w tym roku, opiewają na 1,3 mld zł, kiedy mamy do rozdysponowania 626 mln zł. Trzeba wybrać te najlepsze projekty albo w taki sposób, aby wyrównywać szanse rozwoju. Są miejscowości na Mazowszu, które mają bardzo niskie dochody, o wiele niższe od takich miast, jak Warszawa lub Płock.

Złożone wnioski przez samorządowców podlegają ocenie, przy czym na 490 wniosków niemal 300 już ją uzyskało. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w subregionie płockim otrzymały:

powiat żyrardowski – rozbudowa drogi powiatowej Puszcza Mariańska – Mszczonów na odcinku Wola Polska – Górki;
powiat sierpecki – przebudowa ul. Świętokrzyskiej w Sierpcu;
powiat płocki  – modernizacja drogi powiatowej Ilinek – Kucice – Bulkowo – Bodzanów na odcinku Worowice – gr. powiatu;
powiat gostyniński – przebudowa drogi nr 1431W na odcinku od skrzyżowania z drogą gminną w Białce do granicy województwa;
gmina Sanniki – budowa i przebudowa dróg gminnych w miejscowości Sanniki wraz ze zjazdami, skrzyżowaniami i budową kanalizacji deszczowej;
gmina Łąck – przebudowa dróg gminnych w miejscowości Sendeń Mały.

Łącznie na 4 powiatom i 2 gminom przypadło ponad 9,7 mln zł, co stanowi 50 proc. szacowanych kosztów inwestycji. Zapewne jeszcze w tym roku ruszą kolejne konkursy.

Zdzisław Sipiera podkreślał, jak istotne jest złożenie dobrych projektów i wzajemne porozumienie: – Mam nadzieję, że kończy się etap, kiedy "każdy sobie rzepkę skrobie". Budujemy jedną Polskę. Polska jest tym miejscem, gdzie żyjemy i funkcjonujemy. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych można finansować również wieloletnie inwestycje, jednak te muszą być uzgodnione na szczeblu lokalnym, przyjęte przez wojewodę, następnie przez premiera, gdyż to właśnie premier zatwierdza listy. A nawet dołoży parę milionów, był już taki przypadek na Mazowszu.

Senator Marek Martynowski przypominał, że ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych parlamentarzyści przyjęli pod koniec października 2018 r.:

– Te środki są bardzo potrzebne dla województwa mazowieckiego i mam nadzieję, że stan dróg ulegnie znacznej poprawie. W założeniach ustawy wskazano, że do 2028 r na drogi zostanie wydana kwota 36 mld zł. Myślę, że dzięki temu Polska się zmieni, czego sobie i państwu życzę.

Cele programu Fundusz Dróg Samorządowych to m.in. podniesienie poziomu i jakości życia społeczności lokalnych, zwiększenie efektywności instytucji publicznych poprzez rozwój bezpiecznej, spójnej, funkcjonalnej i efektywnej infrastruktury drogowej, a przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE