Reklama

Miliony dla szpitala na system wytwarzający energię oraz chłód

Opublikowano:
Autor:

Miliony dla szpitala na system wytwarzający energię oraz chłód - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzymał ponad 3,3 mln zł na proekologiczne rozwiązania i modernizację kotłowni. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek podczas konferencji "15 lat Mazowsza w UE".

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzymał ponad 3,3 mln zł na proekologiczne rozwiązania i modernizację kotłowni. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek podczas konferencji "15 lat Mazowsza w UE".

Umowę podpisali marszałek województwa Adam Struzik oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Stanisław Kwiatkowski. 

Kwota wsparcia to 3 mln 352 tys. 91 zł, a całkowita wartość projektu - ponad 5 mln zł. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? W szpitalu na Winiarach wybudowany zostanie system trigeneracyjny, który będzie wytwarzać energię cieplną, elektryczną oraz chłód. Dodatkowo modernizację przejdzie szpitalna kotłownia. 

- Staramy się cały czas o środki zewnętrzne, bo za trzy lata budynek naszego szpitala będzie miał już 50 lat - mówi dyrektor Kwiatkowski. - Wszystko się zużywa, trzeba ciągle coś remontować, odnawiać. Ta placówka pracuje przecież w systemie ciągłym.

W ramach projektu zbudowana zostanie  infrastruktura techniczna m.in. przewody, urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, elektryczne, gazowe i telekomunikacyjne. Układ będzie automatycznie sterował pracą, a odpowiednia aparatura kontrolno-pomiarowa będzie monitorowała pracę urządzenia. 

W budynku kotłowni przeprowadzona zostanie termomodernizacja. Wymienione zostaną drzwi, oświetlenie, okna, a stara szklana fasada zostanie zamurowana i ocieplona. 

Placówka liczy, że po inwestycji nastąpi znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a nowe rozwiązania pozwolą zredukować emisję gazów cieplarnianych oraz szkodliwych pyłów do atmosfery.

Podczas płockiej konferencji "15 lat Mazowsza w UE", przegotowanej przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, mówiono m.in. o zmianach na Mazowszu, które nastąpiły dzięki funduszom europejskim. Natomiast w bloku "Od pomysłu do finansowania" można sie było dowiedzieć szczegółów na temat unijnych dotacji oraz potencjalnych źródeł finansowania ciekawych projektów.

- Dajemy sobie radę. Przez ostatnie 15 lat uzyskaliśmy z Unii Europejskiej blisko 200 mln zł oraz około 50 mln zł od marszałka województwa - wylicza szef szpitala na Winiarach. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE