Reklama

Mieszkania dla klasy średniej. Czy Płock dołączy do programu?

Opublikowano:
Autor:

Mieszkania dla klasy średniej. Czy Płock dołączy do programu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy Płock dołączy do rządowego programu ?Mieszkanie plus?, dzięki któremu posiadanie własnych czterech kątów stanie się możliwe dla tych, którzy ani nie mogli wziąć kredytu, ani nie mogli się starać o mieszkanie komunalne?

Czy Płock dołączy do rządowego programu „Mieszkanie plus”, dzięki któremu posiadanie własnych czterech kątów stanie się możliwe dla tych, którzy ani nie mogli wziąć kredytu, ani nie mogli się starać o mieszkanie komunalne?

Ocenia się, że w takiej sytuacji jest aż ok. 40 proc. społeczeństwa i to właśnie do nich jest skierowany rządowy program. Mają skorzystać na nim przede wszystkim ci, których z jednej strony nie stać na wzięcie kredytu, a z drugiej nie kwalifikują się do przydziału mieszkania komunalnego. Ministrowie w rządzie Beaty Szydło zapowiadają, że chcą w ten sposób budować silną klasę średnią.

Jednym z głównych założeń projektu jest wybudowanie mieszkań na  wynajem (czynsz ma wynosić 10-20 zł za m kw.), ale z możliwością stopniowego ich wykupu. Nadwyżka na poczet wykupu mieszkania (ok. 20 proc.) będzie odkładana na indywidualne konto. W każdej chwili będzie można ją wypłacić, a w razie np. utraty pracy posłuży na opłaty czynszu. Inne cele programu to m.in. wsparcie budownictwa komunalnego. Do programu będzie mógł przystąpić każdy niezależnie od wieku, ale w kolejce pewne grupy będą miały pierwszeństwo - m.in. rodziny wielodzietne.

Mieszkania mają powstawać na gruntach należących do skarbu państwa i na terenach gminnych, dlatego do udziału zaproszono samorządy. Wśród 17 miast i miasteczek, które jako pierwsze wyraziły zainteresowanie programem i wstępnie zapowiedziano, że to one wezmą udział w jego pilotażu, nie ma jednak Płocka. Pierwsze mieszkania mają powstać m.in. w Białej Podlaskiej, Kobyłce, Pelplinie, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Trzebini, Wałbrzychu i Wrześni. 

A Płock?

- Cały czas rozważamy  możliwość udziału w programie, analizujemy zyski i koszty, które trzeba by w związku z nim ponieść - usłyszeliśmy w biurze prasowym Urzędu Miasta.

Stanowisko płockiego Ratusza w tej sprawie powinno być znane pod koniec października.

Przypomnijmy, że Płock realizuje program Mieszkanie na start, dającym możliwość wynajęcia mieszkania z miejskiego zasobu. Skierowany jest on jednak do ludzi młodych (do 35. roku życia) i ukierunkowany na wynajem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE