Reklama

Mieszkańcy nie odpuścili. Zjawili się z transparentami

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy nie odpuścili. Zjawili się z transparentami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już na samym początku marcowej sesji odsłonięto dwa transparenty z hasłami: „Krakówka 4 marzeniem naszych dzieci” oraz „Nowa podstawówka równa się Krakówka 4”. Mieszkańcy Radziwia najpierw walczyli o swoją sprawę na komisjach, następnie już na sesji postanowili dopilnować, aby wysłuchał ich prezydent Płocka.

Już na samym początku marcowej sesji odsłonięto dwa transparenty z hasłami: „Krakówka 4 marzeniem naszych dzieci” oraz „Nowa podstawówka równa się Krakówka 4”. Mieszkańcy Radziwia najpierw walczyli o swoją sprawę na komisjach, następnie już na sesji postanowili dopilnować, aby wysłuchał ich prezydent Płocka.  

Krakówka 4 czy Cicha 12a, oto jest pytanie. Dla jednych wydaje się, że adres nie ma to znaczenia, a jednak rodzice uważają inaczej. W wyniku reformy Gimnazjum nr 3 na Radziwiu włączono do przyszłej ośmioklasowej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego. Problemem stał się ostatecznie adres wpisany w styczniu do tzw. uchwały intencyjnej, w której wskazano przyszłe obwody szkolne. A teraz rodzice stanowczo domagali się najpierw na komisjach, a następnie już na sesji usunięcia adresu Cicha 12 a. Nie chcą, aby ich dzieci w przyszłości uczyły się w budynku starej Szkoły Podstawowej nr 5, tylko w nowym budynku gimnazjum z wejściem od ul. Krakówka 4. Prezydent miał jednak wątpliwości.

- Jeśli ten wniosek przyjmiecie, to trzeba powtórzyć procedurę konsultacji przez związki zawodowe i przez kuratora oświaty – uważał. - Obecny projekt został już pozytywnie zaopiniowany. W takiej sytuacji, kiedy do wojewody dotrze druga, różniąca się od tej pierwszej, uchwała, wówczas może nam ten projekt zawarty w uchwale uchylić, co bardzo nam skomplikuje wprowadzenie w życie reformy edukacji. Jeśli mogę prosić, to nie przyjmujcie wniosku, który może zamrozić obecny kształt przyjętych rozwiązań – lecz te są na dwa lata, dopóki nie zostaną całkowicie wygaszone gimnazja.

[ZT]14864[/ZT]

W 2019 roku będzie potrzebna nowa uchwała. Prezydent zaproponował, aby w tej kolejnej wpisać adres dla szkoły Krakówka 4. - Dla mnie ta sytuacja jest niezrozumiała. To nadal będzie jedna szkoła, ci sami pracownicy. Adres niczego nie zmieni. Nikt tu nie godzi w dobro dzieci.

- W moim przekonaniu, jako radny z tego osiedla Radziwie, powinienem wysłuchać racji wszystkich stron – twierdził Tomasz Kominek (PSL). - Najwyraźniej określona grupa mieszkańców woli dmuchać na zimne. Jestem za porozumieniem, nie za konfliktem.

Przekonywał, że starsze klasy wykorzystają od lat górne piętro szkoły. Radny jest zwolennikiem wprowadzenia filii Młodzieżowego Domu Kultury na Radziwiu, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki bądź Książnicy Płockiej, aby w ten sposób wykorzystać wolne sale lub zapewnić zatrudnienie nauczycielom czy też pracownikom administracji, którzy z powodu reformy mogą stracić źródło utrzymania. - Jako radny nie mogę nie wziąć pod uwagę zebranych podpisów pod wnioskiem. Niemniej ubolewam nad tym, że jednak ta sama grupa ludzi nie protestowała w sprawie niepotrzebnej reformy edukacji.

O głos najpierw poprosiła wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5, Anna Michalska. Zaczęła od tego, że w sytuacji tak dużego wyzwania, jakim jest reforma edukacji, spory są zbędne. Adres to kwestia drugorzędna. - Nie możemy jednak zgodzić się na pewne manipulacje. To prawda, że budynek podstawówki ma ponad 50 lat i na zewnątrz przegrywa z budynkiem gimnazjum. Mamy nadzieję na termomodernizację, skoro jest już projekt. Odbieranie placówki przez pryzmat elewacji zewnętrznej jest jednak niezwykle krzywdzące. Sale lekcyjne i korytarze wyremontowano, ostatnio także salę gimnastyczną. Przykro było czytać wypowiedzi mieszkańców z posiedzeń komisji w ratuszu. Stwarzały wrażenie, jakby uczniowie pisali gęsim piórem, a zajęcia z wychowania fizycznego odbywały się przy hałdzie węgla. W szkole jest sprzęt nagłośnieniowy i multimedialny, mamy pracownię do nauki biologii czy chemii, szerokie korytarze. Może rzeczywiście brakuje przesuwanych regałów w bibliotece, lecz ważniejsza wydaje się nam zawartość księgozbioru. To przy Cichej gotowane są obiady dla gimnazjum. Do adresu nie jesteśmy przywiązani, a jedynie do warunków dla uczniów. Badania sanepidu nie wykazały zagrożenia dla dzieci. Chcemy pracować w przyjaznej atmosferze z dala od kłótni.

Z kolei Jarosław Karpiński cieszył się, ze udało się wypracować konsensus i zostanie wpisany adres Krakówka 4. - Myślę, że szkolne warunki najlepiej znają dzieci i ich rodzice. Nieważne czy są biedni czy bogaci, ze wsi czy z miasta. Chodzi wyłącznie o dobro dzieci. Szkoła wciąż nie doczekała się termomodernizacji. Kiedy chcecie przeprowadzić te wszystkie remonty? Sami zobaczcie jak to wszystko wygląda, pofatygujcie się osobiście. Dziś chcemy, aby nasze dzieci uczyły się nie tylko w części sal przy Cichej 12 a, by zajęcia odbywały się głównie w budynku przy Krakówka 4. Wierzę, że panie dyrektorki wreszcie się dogadają. Chciałbym, aby to pan prezydent mediował w tych rozmowach. W razie potrzeby służę pomocą.

Prezydent mu odpowiadał: - To właściwie jeden kompleks, do którego dostęp jest z dwóch ulic. Adres ma tu najmniejsze znaczenie. Ani prezydent, czy radny nie jest od tego, aby decydować o sposobie pracy w szkole. Od tego jest dyrektor. Miejmy zaufanie do osób, które od wielu lat troszczą się o nasze dzieci. W budynku gimnazjum spokojnie mogą uczyć się klasy 4-8, ale kiedy i która klasa, to już decyzja dyrekcji. Chcemy, aby ta modernizacja była. Jeśli nie w tym, to w przyszłym roku.  

Fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE