- Parki kieszonkowe stanowią enklawę zieleni w miastach, miejsce wypoczynku i są wspaniałym rozwiązaniem na wykorzystanie małej śródmiejskiej przestrzeni. W 10, 11, 12, edycji Budżetu Obywatelskiego miasta Płocka pojawiała się szansa aby na osiedlu Tysiąclecia (działka numer 832 położoną między Al. Nowaka a Al. Kobylińskiego) przeprowadzić ciekawą inwestycję - podkreśla Daria Domosławska.
Wspomniany obszar to teren zielony, który po uporządkowaniu i zagospodarowaniu może stanowić przestrzeń do odpoczynku dla mieszkańców, tzw. park kieszonkowy.
Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa jest właścicielem terenu, wielokrotnie wyrażała zgodę na realizację parku kieszonkowego.
- Niestety w konfrontacji z innymi projektami, dotyczącymi placówki oświatowej na tym osiedlu, projekt składany do BO uzyskuje każdego roku mniejszą liczbę głosów i nie zostaje wybrany do realizacji - rozkłada ręce radna. - Niestety takie osiedlowe inicjatywy z reguły przegrywają w konfrontacji ze zorganizowanymi przez szkoły akcjami mobilizującymi uczniów i ich rodziców do głosowania.
Ale uważa, że warto podjąć ponowną próbę. Radna prosi więc o podjęcia rozmów przez magistrat ze spółdzielnią w powyższej sprawie, a po uzyskaniu zgody zrealizować inwestycję, czyli park kieszonkowy. Teren mógłby się świetnie wkomponować w istniejącą obok aleję Nowaka oraz niebawem przebudowywaną aleję Spacerową.
- Proszę również o ewentualne rozważenie etapowego wykonania prac. Oświetlenie w pierwszej kolejności, następnie nasadzenia i mała architektura - dodaje Daria Domosławska.
Liczy także na informację, czy ratusz podejmie rozmowy w powyższej sprawie z Płocką SM, ewentualnie kiedy, czy zostaną zabezpieczone środki w budżecie miasta, Wieloletniej Prognozie Finansowej na 2023/2024 rok, czy rozważona zostanie możliwość etapowej realizacji inwestycji w przypadku braku środków na realizację całości.
Wydział Kształtowania Środowiska dokonał już wcześniej analizy możliwości terenowych ww. miejsca opiniując projekt złożony w 12. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka.
- Oględziny w terenie wykazały, iż możliwym oraz zasadnym jest wykonanie skweru we wskazanym miejscu - optymistycznie zaczął odpowiedź na interpelację wiceprezydent Płocka Piotr Dyśkiewicz.
Ale dalej niestety nie jest już tak słodko.
- Jednak zakres prac wykracza poza kompetencje Wydziału Kształtowania Środowiska z uwagi na zakres koniecznych do wykonania prac inwestycyjnych: oświetlenie, nawodnienie itd. - dodaje Dyśkiewicz. - Jest to typowe zadanie inwestycyjne.
Realizacja tego typu projektów należy do kompetencji Wydziału Inwestycji i Remontów.
- Wydział Kształtowania Środowiska deklaruje współpracę w zakresie projektowania zieleni. Może Pani zgłosić zadanie do Otwartego Katalogu Inwestycji Miejskich - wskazuje Piotr Dyśkiewicz.
Głos w sprawie zabrał także wiceprezydent Artur Zieliński.
- W budżecie miasta na 2023 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023 - 2049 nie zostało ujęte przedmiotowe zadanie inwestycyjne - uzupełnia wiceprezydent Płocka Artur Zieliński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.