Reklama

Mieszkańcy alarmują strażników. Mandaty nawet do 500 zł

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy alarmują strażników. Mandaty nawet do 500 zł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażnicy miejscy reagują na informacje, które otrzymują od mieszkańców podejrzewających, że ich sąsiad pali odpady w piecu. Pobierane są próbki do badań. Następnie próbki trafiają do specjalistycznego laboratorium, które ustala skład chemiczny popiołu. Takie wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości, czy doszło do spalania odpadów.

Strażnicy miejscy reagują na informacje, które otrzymują od mieszkańców podejrzewających, że ich sąsiad pali odpady w piecu. Pobierane są próbki do badań. Następnie próbki trafiają do specjalistycznego laboratorium, które ustala skład chemiczny popiołu. Takie wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości, czy doszło do spalania odpadów.

A kiedy już wątpliwości nie ma, konkretna osoba otrzymuje mandat.

- We wszystkich trzech pobranych ostatnio  próbkach, które wysłaliśmy do laboratorium, stwierdzono  substancje, których obecność świadczy o współspalaniu w piecu odpadów. Właściciele nieruchomości otrzymali za to wykroczenie mandaty karne. Na tym jednak nie koniec. Podczas kolejnych kontroli w innych nieruchomościach strażnicy wystawili dwa następne mandaty karne. W pierwszym przypadku w piecu spalane były m.in. tworzywa sztuczne, a w drugim przypadku wilgotność drewna znacznie przekroczyła dopuszczalną normę - mówi rzeczniczka płockich municypalnych, Jolanta Głowacka.

Kontrole palenisk domowych należą do codziennych zadań wykonywanych przez płockich strażników miejskich. Podczas takich kontroli municypalni ustalają czy doszło do wykroczenia. - Kiedy pojawiają się uzasadnione wątpliwości, strażnicy decydują się na pobranie próbek popiołu, które są następnie przekazywane do specjalistycznego laboratorium, aby ustaliło przede wszystkim skład chemiczny popiołu.

Według obowiązujących przepisów, nie wolno m.in. spalać śmieci i tworzyw sztucznych, a także mułów i flotów węglowych, gdzie ilość drobnego węgla kamiennego lub brunatnego - ziarno do 3 mm - jest więcej niż 15 proc. oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Wykorzystujący do spalania zabronione odpady, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, może zostać ukarany mandatem od 20 do 500 zł, a w przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa kierowana jest do sądu, który może zdecydować o nałożeniu grzywny do 5 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE