Reklama

Reklama

Miejscowość z powiatu płockiego stanie się miastem. Ale władze muszą zmienić siedzibę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Płocku

Miejscowość z powiatu płockiego stanie się miastem. Ale władze muszą zmienić siedzibę - Zdjęcie główne

Jarmark Norbertański w Bodzanowie | foto Starostwo Powiatowe w Płocku

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ta miejscowość znana jest np. z Jarmarku Norbertańskiego. Posiadała już prawa miejskie i to przez ponad 500 lat. Ale w 1869 r., po powstaniu styczniowym, ukaz carski odebrał te prawa.

Reklama

Mowa o Bodzanowie, oddalonym od Płocka o ok. 20 km, położonym nad rzeką Mołtawą. Bodzanów po raz pierwszy wymieniono w dokumentach z XII wieku, a w 1351 r., m.in. na wniosek przeoryszy norbertanek książę Bolesław III nadał osadzie prawa miejskie. 

Bodzanów stara się o odzyskanie praw miejskich. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta pozytywnie opiniuje te starania.

Za nadaniem statusu miasta od 1 stycznia 2023 r. przemawiają cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta Bodzanów - wykazują jego miejski charakter. Centrum Bodzanowa to rynek, który wraz z otaczającą go zabudową stanowi historyczny układ urbanistyczny miejscowości objęty opieką konserwatora zabytków.

Miejscowość jest zwodociągowana, z sieci kanalizacyjnej korzysta ok. 84% mieszkańców. Wśród zabytków Bodzanowa warto wymienić kościół par. pw. Najświętszej Marii Panny, murowany z przełomu XIV/XV w., przebudowany w XVIII w., Miejscowość znana jest z dużego Jarmarku Norbertańskiego (na zdjęciu), organizowanego na wzór średniowiecznego jarmarku w Bodzanowie.

Podczas konsultacji, dotyczących nadania praw miejskich, frekwencja mieszkańców była bardzo słaba, a większość uczestników opowiedziała się "za". Podobnie jak Rada Gminy Bodzanów i wojewoda mazowiecki.

Jest jednak pewne "ale".

- Rada Gminy Bodzanów powinna uporządkować sprawę siedziby władz gminy Bodzanów, by ta była zlokalizowana w mieście Bodzanów, a nie w miejscowości Chodkowo - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Do końca 2020 r. siedzibą gminy był Bodzanów. Od 1 stycznia 2021 jest to Chodkowo.

Dodajmy, że w 2023 r. ma przybyć w Polsce 15 miast, w tym 4 na Mazowszu. W sumie w kraju będzie ich 979. W powiecie płockim ziemskim takie prawa mają Drobin, Wyszogród i Gąbin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy