reklama
reklama

Między poduszką, a nożem. A kwiaty nie rozróżniały pór roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW piątkowe popołudnie Płocka Galeria Sztuki zaprosiła na wernisaż wystawy Olgi Naliwajko „Okres przejściowy między poduszką, a nożem”. Jest to spojrzenie wgłąb osobistych wspomnień i doświadczeń artystki, które ją ukształtowały.
reklama

-  W ciągu dnia wiele uwagi skupiamy na zdarzeniach nierzeczywistych. Śnienie: osiem godzin. Film: godzina, pięćdziesiąt minut. Rozdział książki: dwadzieścia minut. Sen jest ogonem halucynacji, zmyślenie – jej pyskiem – opowiada o swojej wystawie 30-letnia malarka Olga Naliwajko.

Przedstawione przez nią wizualne uniwersum wypełniają niepokojące, przewrotne i osobliwe wizerunki, sceny i przedstawienia. Ujęte i zestawione ze sobą zmuszają widzów do refleksji. Bogate w język symboli i nawiązań, poruszają tematy i sprawy odnoszące się do naszego otoczenia. 

Wystawa „o długim miesiącu, w którym kwiaty nie rozróżniały pór roku, a szaleństwo było narzędziem adaptacji, poszerzającym zakres danych treningowych mózgu”. Przedstawione przez nią wizualne uniwersum wypełniają niepokojące, przewrotne i osobliwe wizerunki, sceny i przedstawienia. Ujęte i zestawione ze sobą zmuszają widzów do refleksji. 

reklama

- Bogate w język symboli i nawiązań, poruszają tematy i sprawy odnoszące się do naszego otoczenia. Są rodzajem plastycznego zapisu istnienia „tu i teraz” oraz fantazji inspirowanych szerokim obrazem współczesności, a także systemem przekonań zakorzenionych w świadomości społecznej - dodają organizatorzy wystawy. 

Natomiast krytyk sztuki Damian Żejmo widzi w kolażach Olgi Naliwajko odwołania do sztuki plakatowej Zbigniewa Waszczeniuka, artysty wszechstronnego, który prezentował swoje prace m.in. w Bazylei, Paryżu, Sztokholmie.

Dodajmy, że Olga Lola Naliwajko (ur. w 1993 r. w Katowicach) uzyskała dyplom w 2021 r. w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie, kierunek malarstwo ze specjalnością malarstwo w scenografii, obejmującym charakteryzację filmową i teatralną oraz elementy kostiumografii i scenografii. Artystkę interesują między innymi zagadnienia takie, jak przypadek w sztuce i procesie tworzenia.

reklama

Wystawa w PGS potrwa do 6 sierpnia 2023 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama