Reklama

Miasto zawiadamia prokuraturę w sprawie benzenu z Orlenu

Opublikowano:
Autor:

Miasto zawiadamia prokuraturę w sprawie benzenu z Orlenu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent zapowiedział, że jeszcze dziś złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie zbyt wysokich stężeń dziennych rakotwórczego benzenu.

Prezydent Płocka zapowiedział, że jeszcze dziś złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie zbyt wysokich stężeń dziennych rakotwórczego benzenu.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zapowiedział dziś dziennikarzom, że złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie zbyt wysokiego stężenia benzenu w płockim powietrzu w nocy z środy na czwartek oraz w poprzednich tygodniach. 

[ZT]13398[/ZT]

Orlen  przyznał, że nagłe skoki stężenia mogą mieć związek z postojami na instalacji i wyjaśnił, że nie może być mowy o przekroczeniach normy, skoro poziom dopuszczalny określa się w oparciu o uśrednione pomiary z całego roku. Te wyjaśnienia prezydent uznał za niewystarczające. Po tym, jak drastyczne piki w górę wyszły na jaw, zdecydowanych działań zażądał także już wczoraj przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski.

[ZT]13406[/ZT]

Dlatego Andrzej Nowakowski chce, by sprawę zbadała prokuratura.

- Sytuacja, w której zagrożone jest zdrowie i życie ludzi wymaga zdecydowanych działań - tłumaczył powody swojej decyzji. - Na pewno nie jest to obojętne dla zdrowia. Pytanie, czy ktoś popełnił błąd czy zawiniła technologia? Tego nie wiemy, niech zbadają to odpowiednie służby. Musimy reagować. 

Prezydent podkreślał, że dzieci ćwiczą na wuefie na zewnątrz, przedszkolaki wychodzą na spacery, podobnie jak starsze osoby czy kobiety w ciąży i nie można ich narażać na niebezpieczeństwo. Dlatego  wydał także dyspozycje dyrektorom płockich placówek oświatowych o konieczności bezwzględnego stosowania się do zaleceń bezpieczeństwa w przypadku podobnych przekroczeń wartości szkodliwych substancji w przyszłości tzn. nieprowadzenia zajęć z dziećmi na wolnym powietrzu, gdy jakość powietrza jest określona jako zła.

Czy miasto przystanie na propozycję Artura Jaroszewskiego, by urzędnicy codziennie sprawdzali jakość powietrza, również pod kątem węglowodorów, mimo że jest dla nich norma średnioroczna?

- Bez wątpienia Centrum Zarządzenia Kryzysowego powinno na bieżąco śledzić pomiary i ostrzegać płocczan w takich sytuacjach - zapowiedział prezydent.

[ZT]12365[/ZT]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE