Reklama

Miasto przejmie budynki po policji? Jeśli wyłoży 3,5 miliona

Opublikowano:
Autor:

Miasto przejmie budynki po policji? Jeśli wyłoży 3,5 miliona - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budynek, który zajmowała policja przy ul. Słowackiego, wciąż jest pusty i niezagospodarowany, podobnie jak ten przy ul. 1 Maja. - Co przyśpiesza techniczną degradację – twierdzi wiceprezydent Jacek Terebus. Miasto było zainteresowane przejęciem nieruchomości. Jeśli nawet to się uda, to z pewnością nie tak szybko. Na razie wojewoda chciałby bardzo wysokiej kwoty.

Budynek, który zajmowała policja przy ul. Słowackiego, wciąż jest pusty i niezagospodarowany, podobnie jak ten przy ul. 1 Maja. - Co przyśpiesza techniczną degradację – twierdzi wiceprezydent Jacek Terebus. Miasto jest zainteresowane przejęciem nieruchomości, ale na innych warunkach niż proponuje wojewoda. Jeśli nawet to się uda, to z pewnością nie tak szybko. Na razie wojewoda chciałby bardzo wysokiej kwoty.

Na wykorzystanie budynku przy ul. Słowackiego, już po przeprowadzce policjantów, były nawet wstępne pomysły. Z początku mówiło się o formie darowizny, co wiązało się ze wskazaniem celu publicznego, na który musiałaby zostać przeznaczona nieruchomość. Przymierzano się do umieszczenia w nim siedziby Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacyjności. Radni nawet ten pomysł zaakceptowali, jednak miasto ostatecznie się z tego wycofało. Z kolei to sami mieszkańcy obawiali się przekształcenia budynku w komunalny budynek wielorodzinny. Wszystko i tak kończyło się w sferze planów, ponieważ ograniczeniem wszelkich poczynań było prawo własności. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa.

- Gmina chciała odstąpić od nabycia nieruchomości w drodze darowizny i wystąpiła o jej zakup do Skarbu Państwa z zastosowaniem 99 proc. bonifikaty – przypominał wiceprezydent Jacek Terebus, odpowiadając na  jedną z interpelacji radnego Michała Sosnowskiego.

Przy bonifikacie byłoby łatwiej, ponieważ przy tej formie ma się swobodę w zakresie przyszłego wykorzystania obiektu. Gdyby budynek stał się jednak własnością gminy, mógłby zostać umieszczony w ofercie inwestycyjnej miasta. - W odpowiedzi na wniosek gminy wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera poinformował, iż nie wyraża zgody na sprzedaż na rzecz gminy przedmiotowej nieruchomości z tak wysoką bonifikatą i zaproponował, aby gmina nabyła tę nieruchomość po cenie obniżonej o 40-50 proc. rynkowej wartości, co daje kwotę około 1,8 mln zł – odpisał wiceprezydent radnemu. W razie bonifikaty wynoszącej 99 proc. koszt wyniósłby około 40 tys. zł. Ponadto to na gminie ciążyłby wówczas obowiązek utrzymania budynku „w stanie co najmniej niepogorszonym”.

Podobna sytuacja dotyczy budynku przy ul. 1 Maja. W tym przypadku była nadzieja na salę koncertową dla muzyków z Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Po analizie kosztów przebudowy, od tego zamiaru odstąpiono. O oba budynki, które niegdyś zajmowali policjanci, pytał ostatnio radny PiS, Tomasz Korga. W odpowiedzi wiceprezydent Roman Siemiątkowski odparł, że coraz większą przeszkodą w zrealizowaniu jakiegokolwiek celu publicznego jest stan techniczny każdego z budynków. 

- Koszty dostosowania są tak wysokie, że znacznie przewyższają możliwości inwestycyjne gminy - uważa wiceprezydent Roman Siemiątkowski. - Po przeanalizowaniu okazuje się, że korzystniejsze jest wybudowanie nowego obiektu niż dostosowanie któregoś z przedmiotowych budynków.

Mimo to gmina nadal jest zainteresowana ich nabyciem. Gdyby jednak wszystko miało się odbyć zgodnie z propozycją wojewody, gmina miałaby nabyć budynki po cenie obniżonej o 40-50 proc. rynkowej wartości nieruchomości, wówczas wychodzi kwota 3 mln 540 tys. zł, a na taką w Ratuszu nie ma aprobaty. Gmina liczyła na 99 proc. bonifikatę, czyli przejęcie budynków za kwotę 75 tys. zł. W ten sposób mamy pat, który trwa już od wielu miesięcy. Jeśli obie strony się nie dogadają, budynki dalej będą niszczały, co byłoby szczególnie przykre z uwagi na budynek przy skrzyżowaniu Sienkiewicza i 1 Maja.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE