Reklama

Miasto chce inwestować, koncepcji jest sporo

Opublikowano:
Autor:

Miasto chce inwestować, koncepcji jest sporo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co w najbliższych latach i za ile ? o tym mówili we wtorek prezydent Andrzej Nowakowski i wiceprezydent Jacek Terebus na konferencji prasowej. Chodzi o inwestycje ze wsparciem z Unii Europejskiej.

Co w najbliższych latach i za ile – o tym mówili we wtorek prezydent Andrzej Nowakowski i wiceprezydent Jacek Terebus na konferencji prasowej. Chodzi o inwestycje ze wsparciem z Unii Europejskiej. 

Sporą część z tych planów już znamy, sukcesywnie pojawiały się w sferze zapisanych pomysłów na pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej. W kilku przypadkach Ratusz czekał na ogłoszenie konkursów lub oczekuje na rozstrzygnięcie sprawy, jak chociażby w przypadku tej najdroższej inwestycji, budowy trasy północno-zachodniej miasta, której zakres obejmuje budowę dwóch kolejnych etapów od węzła „Boryszewo” do węzła „Bielska” oraz od węzła „Bielska” do węzła „Długa”. Koszty, które wchodzą w rachubę, to 164 mln zł, co czyni ten projekt najdroższym wśród wszystkich przedstawionych koncepcji na wykorzystanie środków europejskich w latach 2014 – 2020. Miasto wnioskuje o dofinansowanie w wysokości 129 mln zł, reszta to tzw. wkład własny. Dlatego znów przetasowano zadania w budżecie, aby konieczne środki zabezpieczyć. A dodajmy, że Ratusz nie czeka na wynik oceny merytorycznej (obecnie trwają dopiero procedury oceny formalnej), prace już trwają, więc jest to zagranie obarczone pewnym ryzykiem. Do zrobienia jednak jest dużo, terminy gonią. Gdyby miasto czekało na decyzję Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, mógłby powstać problem (przy założeniu unijnego wsparcia) z kamieniami milowymi. W przypadku współfinansowanych projektów niektóre wskaźniki (konkretne rezultaty) należy w tej perspektywie finansowej osiągnąć w 2018 roku.

[ZT]13316[/ZT]

Z tzw. inwestycji twardych zgłoszono projekt rozbudowy i przebudowy ciągu drogowego ul. Przemysłowej, Kostrogaj i Wiadukt wraz z niezbędną infrastrukturą, aby udostępnić tereny inwestycyjne na osiedlu Łukasiewicza i Trzepowo (szacunkowa wartość projektu: 38,5 mln zł, wnioskowane dofinansowanie z UE: 25,1 mln zł).

O kolejnych dwóch przedsięwzięciach również już pisaliśmy, to przebudowa Alei A. Roguckiego i zagospodarowanie terenów przyległych oraz urządzenie od nowa Placu Dąbrowskiego przy Wieży Ciśnień. Oba zadania zgłoszono do tego samego konkursu na poprawę jakości środowiska miejskiego (w ramach rozwoju terenów zieleni). Wartość oszacowano na 13 mln zł, przy czym Urząd Miasta Płocka wnioskuje o dofinansowanie na poziomie 7 mln zł. Są już dobre wieści, projekt rekomendowano do udzielenia wsparcia, w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa.

[ZT]11752[/ZT]

Przypomnijmy, że Aleja Roguckiego ma nabrać wypoczynkowo-rekreacyjnego charakteru dzięki roślinności. Będą tam rosły drzewa i krzewy, roślinność okrywkowa, pojawią się łąki kwietne i byliny. Z małej architektury zaplanowano kaskadę wodną, ławki i kosze na śmieci, psie stacje, karmiki, poidła, budki dla ptaków, stojaki na rowery.

[ZT]12704[/ZT]

Na koniec zostanie zamontowane nowe oświetlenie. Z kolei przy Wieży Ciśnień pas zielony ma przemienić się w skwer. Nowe zagospodarowanie terenu obejmuje wyznaczenie nowego szpaleru drzew, aby wyeksponować odrestaurowaną Wieżę Ciśnień. Po zmroku włączy się oświetlenie iluminacyjne. Do tego nawodnienie i elementy małej architektury uzupełnią całość.

Co jeszcze zaplanował Ratusz? Modernizację energetyczną obiektów użyteczności publicznej w ramach zawartego wcześniej partnerstwa publiczno-prywatnego z Siemensem (to część z zakresu objętego umową), czyli modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, źródeł ciepła, instalacji wentylacji, instalacji ciepłej wody użytkowej, ocieplenia budynków, to również wymiana źródeł światła i wykorzystanie OZE (poprzez powietrzną pompę ciepła). Zmiany dotyczą placówek oświatowych: trzech przedszkoli, ośrodka szkolno-wychowawczego i dwóch zespołów szkół. Ratusz liczy, że dofinansowanie umożliwi obniżenie kosztów inwestycyjnych umowy z Siemensem (szybciej go spłacimy). Wnioskuje o 4,8 mln zł przy projekcie wartym 8,7 mln zł. Ocena formalna zakończyła się pozytywnie, teraz czekamy na wynik oceny merytorycznej.

Na liście znalazła się przyszła siedziba Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki w budynku przy ul. Jakubowskiego (projekt jest wart 4,2 mln zł, wnioskowane dofinansowanie: 2,7 mln zł). Obecnie trwa ocena merytoryczna.

[ZT]12754[/ZT]

Odrębna grupa projektów znajduje się w przygotowaniu, aplikacje jeszcze nie zostały złożone. Tak właśnie dzieje się w przypadku projektu budowy układu komunikacyjnego z niezbędną infrastrukturą dla strefy inwestycyjnej miasta na osiedlu Trzepowo (uzbrojenie terenów). Urzędnicy planują złożenie dokumentów w tym roku, zapewne do końca listopada. W tym samym terminie Ratusz chciałby ubiegać się o środki na powiększenie niskoemisyjnego taboru autobusowego. Oprócz 25 nowych autobusów, to również zakup i montaż wiat przystankowych wraz z infrastrukturą. W zadaniu dotyczącym rozwoju zrównoważonej mobilności ujęto budowę parkingu przy cmentarzu komunalnym, rozbudowę ul. Łukasiewicza wraz z budową ścieżki rowerowej na odcinku od ul. Tysiąclecia do ul. Długiej, także w ciągu ul. Tysiąclecia.

[ZT]13348[/ZT]

Nowe ścieżki rowerowe

Plany, z których skorzystają rowerzyści, są większe, obejmują łącznie wybudowanie 13 km ścieżek rowerowych. Gdzie pojawią się nowe drogi dla rowerów? W ciągu ul. Dobrzyńskiej na odcinku od ul. Wąskiej do granicy miasta, w ciągu ul. Popłacińskiej, Portowej, Kolejowej (od Kolejowej do granicy miasta, od Portowej do lewobrzeżnego nabrzeża Wisły), w ciągu Alei Broniewskiego, ul. Mostowej (od mostu do Tumskiej), ul. Nowy Rynek i Obrońców Westerplatte, Wyszogrodzkiej, Piłsudskiego, Jachowicza (na odcinku od Armii Krajowej do Bielskiej).

[ZT]11574[/ZT]

Na tej samej konferencji zapowiedziano złożenie dokumentacji aplikacyjnej do końca grudnia 2016 roku w sprawie Nabrzeża Wiślanego (w ramach rewitalizacji społeczno-gospodarczej) oraz placu Obrońców Warszawy i dla Nowego Rynku (rewitalizacja przestrzeni publicznej). 

[ZT]11522[/ZT]

[ZT]11969[/ZT]

W kolejnych latach planowane jest aplikowanie o środki UE na zadania inwestycyjne związane z:

- adaptacją do zmian klimatu – systemy gospodarowania wodami opadowymi (nabór wniosków planowany przez NFOŚiGW w IV kwartale 2016r),

- modernizacją oświetlenia ulicznego (nabór wniosków w 2017 roku),

- instalacjami OZE w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych (nabór wniosków w 2017 roku).

A co z projektami miękkimi? Wskazano na kilka działań: wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych w pięciu przedszkolach, dla uczniów z trzech szkół podstawowych, aktywizację osób powyżej 30 lat pozostających bez pracy oraz na Centrum Wsparcia Rodzin (inicjatywa „Płocka dla rodziny” obejmuje 50 rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, którzy korzystają z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE