Reklama

Mediateka. Zobaczcie, jaka będzie [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Mediateka. Zobaczcie, jaka będzie [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, budowa nowoczesnej mediateki przy Miodowej, mogłaby ruszyć jesienią przyszłego roku. Jej postawienie pochłonie ok. 9 mln zł. Wiemy już, jak będzie wyglądała mediateka.

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, budowa nowoczesnej mediateki przy Miodowej, mogłaby ruszyć jesienią przyszłego roku. Jej postawienie pochłonie ok. 9 mln zł. Wiemy już, jak będzie wyglądała mediateka.

O powstaniu w Płocku mediateki Książnicy Płockiej mówi się co najmniej od kilku ładnych lat. Choć obecny prezydent Andrzej Nowakowski jest gorącym entuzjastą powstania takiego obiektu w Płocku, do tej pory raczej pomysły na jej temat nie wychodziły poza sferę planów.

Teraz - gdy rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej - pomysł zaczął nabierać rumieńców. Pierwszą nagrodę, którą było zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na projekt inwestycji, zgarnął zespół  eM4 Pracownia Architektury "Brataniec" Marcin Brataniec z Krakowa. Zwycięska koncepcja zakłada wybudowanie przy Miodowej budynku o powierzchni zabudowy równej 1008,1 m kw. i użytkowej - 1199,0 m kw.  W styczniu tę i pozostałe nagrodzone prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Książnicy (za drugie miejsce było 10 tys. zł, za trzecie - 5 tys. zł).

Najważniejsze jednak, co dalej z mediateką. Czy na kolejne kroki trzeba będzie poczekać następnych kilka lat? Wygląda na to, że chyba nie. Jak dowiedzieliśmy się od Joanny Banasiak, szefowej Książnicy, w styczniu rozpoczną się negocjacje z autorami zwycięskiego projektu w sprawie opracowania projektu.  W ciągu kolejnego półrocza, czyli od lutego do lipca, Książnica zamknąć sprawy związane z dokumentacją projektową, pozwoleniami na budowę itd. Potem najtrudniejsze - postarać się o pieniądze.  - Szacujemy, że budowa mediateki bez wyposażenia może kosztować ok. 9 mln zł, ale liczymy, że sporą część tej sumy uda się pozyskać ze źródeł zewnętrznych - przyznaje Joanna Banasiak. - Na szczęście mamy sporo asów w rękawie. Nasz projekt będzie się wiązał z aktywizacją osób starszych,  z upowszechnianiem nauki wśród młodzieży itd.   A ponieważ mówi się, że kwestie społeczne będą priorytetowe w następnym rozdaniu, jesteśmy dobrej myśli.

Według optymistycznego scenariusza, to znaczy zakładając, że wszystkie te etapy z powodu nieprzewidzianych kłopotów nie przesuną się w czasie, pierwsze łopaty pod budowę mediateki mogłyby zostać wbite na jesień 2014 roku. Wówczas obiekt mógłby być gotowy w 2015 r.

Mediateka powstałaby jako kolejna filia Książnicy Płockiej. Na Miodową trafiłyby m.in. zbiory audiowizualne dziś mieszczące się vis a vis Książnicy przy Kościuszki, a także wypożyczalnia filmów. W kontekście tak nowoczesnych zamierzeń Książnicy trudno z lekką złośliwością nie zapytać o aktualną stronę biblioteki, która delikatnie mówiąc trąci myszką i z nowoczesnością ma bardzo niewiele wspólnego. Szefowa Książnicy odpiera, że choć faktycznie strona nie grzeszy urodą, biblioteka miała szereg znacznie ważniejszych i pilniejszych wydatków, jak choćby remont zawilgoconej, nieremontowanej od 40 lat piwnicy w jednej z filii.  - Ale proszę jeszcze o chwileczkę cierpliwości, finalizujemy już kwestie związane z budową nowej strony i lada chwila będzie naprawdę fajna - zapewnia szefowa Książnicy.

Tak będzie wyglądała mediateka przy Miodowej; autorzy projektu: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa;  wizualizacje: Jakub Marchwiany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE