Reklama

Mediateka, a nad nią nowe mieszkania. Wszystko ma być gotowe za pół roku [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Mediateka, a nad nią nowe mieszkania. Wszystko ma być gotowe  za pół roku [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na dole umieszczone filmy i audiobooki w zasięgu ręki, a także miejsce do spotkań, wyżej – na dwóch kondygnacjach – mieszkania dla młodych ludzi. Do środka mediateki zaproszą w połowie przyszłego roku.

Na dole umieszczone filmy i audiobooki w zasięgu ręki, a także miejsce do spotkań, wyżej – na dwóch kondygnacjach – mieszkania dla młodych ludzi. Do środka mediateki zaproszą w połowie przyszłego roku.

Mediateka i nowe mieszkania znajdą się w tym samym budynku przy ul. Kościuszki 3b. Prace rozpoczęły się w połowie stycznia tego roku.

– Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem – zapewniał dziś prezydent Płocka podczas konferencji prasowej. – Termin oddania obiektu nie jest zagrożony.

[ZT]21090[/ZT]

W Książnicy Płockiej czekają na możliwość aranżacji nowych przestrzeni. W mediatece zostanie umieszczony Dział Zbiorów Audiowizualnych. Przestrzeń zyska nowe funkcje, będzie wypożyczalnia, sala konferencyjna, część administracyjna i socjalna oraz magazyny. Młodszych mieszkańców planują zaprosić na multimedialną ławeczkę przed mediateką (jest na etapie projektowania) ustawioną na trawie. Posłuchają bajek nie tylko wewnątrz biblioteki, ale i na zewnątrz. Skorzystają również te osoby, które przychodzą na spotkania z autorami do budynku głównego Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki.

– W sali kolumnowej są takie warunki, że przy większych spotkaniach niektórzy siedzieli na korytarzu – mówiła dyrektorka Książnicy, Joanna Banasiak.

To po pierwsze, a po drugie w budynku nie ma windy. Pokonanie schodów na pierwsze piętro stanowi dla niektórych spora barierę architektoniczną. W przypadku nowej sali problem zniknie, wszyscy powinni się zmieścić i nie będzie żadnych stopni do pokonania. – Książnica jesienią tego roku rozpoczęła kampanię „Czysta karta”. Staramy się, aby działania były proekologiczne. Mam nadzieję, że nam się to uda także w przypadku mediateki, jeśli chodzi o jej wyposażenie i aranżację wnętrza.

Włodarz Płocka zwracał uwagę na element rewitalizacji starówki. To nie tylko przyszła biblioteka, ale też 12 mieszkań z programu „Mieszkania na start”. – Z jednej strony mamy rewitalizację społeczną, pojawienie się młodych ludzi na starówce, będzie biblioteka. Zaś z drugiej zmiany objęły sferę budowlaną, zaadaptowanie kamienicy pod nowe potrzeby - podkreślał Andrzej Nowakowski. Budynek z XIX w. był w takim stanie technicznym, że remont całości stał się nieopłacalny, stąd zaplanowano częściową jego rozbiórkę i rozbudowę.

Powierzchnia użytkowa nowego obiektu wynosi 630 metrów kwadratowych. Na parterze zaplanowano mediatekę, na kolejnych dwóch kondygnacjach 12 mieszkań (po 6 na piętrze i poddaszu, w tym największe ok. 45 metrów kwadratowych, najmniejsze 33 metrów kwadratowych). Do części mieszkalnej będzie prowadziła osobna klatka schodowa. Lokale mieszkalne mają być wykończone pod klucz. Glazura, terakota, na podłodze panele, zamontowane drzwi, umywalki, wanny, wstawione kuchenki gazowe. Wszystko wykończone w taki sposób, aby najemcy pozostało jedynie dostawienie mebli. Ponadto do dyspozycji lokatorów będzie patio. Na miękkiej nawierzchni zostaną ustawione urządzenia do zabawy dla dzieci, ławeczki, aranżując przestrzeń do integracji dla mieszkańców budynku.

– W przypadku mieszkań prace są bardzo zaawansowane, z kolei wraz z panią dyrektor jesteśmy na etapie aranżacji bardzo ciekawego wnętrza – twierdził prezes Inwestycji Miejskich, Daniel Kaźmierczyk.

Po wejściu do środka mediateki trafimy do pomieszczenia z możliwością wypożyczeń filmów, płyt, czy komiksów, ze stanowiskami do odsłuchu nagrań. – Tu będą stały regały ze zbiorami audiowizualnymi. Chociaż z książek nie rezygnujemy. Nie chcemy powielać księgozbioru, który jest naprzeciwko w budynku, w której mieści się nasza największa wypożyczalnia i czytelnia – wyjaśniała Joanna Banasiak. – Już od paru lat gromadzimy komiksy na użytek mediateki. Chętnie po nie sięgają nie tylko młodzi nas czytelnicy. Planujemy organizowanie warsztatów pisania i tworzenia komiksów. To nie będzie biblioteka dla dzieci, taką już mamy – zastrzegła. – Z tej skorzystają przede wszystkim młodzi ludzie i dorośli. Ustawimy stanowiska komputerowe. Mam nadzieję, że wszystko będzie wyglądało atrakcyjnie, bo taki projekt mamy. W głębi stanie lada, szafki z filmami, płytami muzycznymi, audiobookami.

To w pierwszej sali, tuż obok znajduje się druga sala (na 180 osób), z nowoczesnym nagłośnieniem i oświetleniem, a także ze ścianką mobilną,  dzięki czemu wielkość można będzie dopasować do aktualnych potrzeb. Sala przyda się do prowadzenia warsztatów, czy spotkań z autorami, posłuży jako miejsce prezentacji własnej twórczości mieszkańców Płocka. Joanna Banasiak dopowiada: – Większość imprez będzie odbywała się właśnie w tej nowej, klimatyzowanej sali, natomiast znajdująca się w budynku głównym sala kolumnowa pozostanie salą wystawienniczą. Dotychczasowy budynek, w którym mieściły się zbiory audiowizualne, pozostaje w zasobach Inwestycji Miejskich. Toczymy rozmowy. Mam nadzieję, że uda się tam zostawić introligatora.

W trakcie konferencji nie ukrywano, że ostateczna aranżacja zależy od finansów. – Nie są to jakieś duże pieniądze, jednak będziemy musieli mocno negocjować ze skarbnikiem – przyznaje dyrektorka. - Aranżacja przestrzeni ma być przyjazna, żadnych industrialnych elementów. Trochę zieleni, drewna. Chciałabym, aby wszystko było gotowe na otwarcie.

Do 15 czerwca – według planu – powinno być uzyskane pozwolenie na użytkowanie. W Książnicy Płockiej nie chcą zwlekać. – Położą podłogi i zaczynamy. Liczymy, że w marcu będziemy już wstawiać regały – dodaje dyrektorka.

Koszt prac to ok. 6,8 mln zł (netto), w tym mediateka 3,8 mln zł. Wykonawca jest firma TEKOBUD S.p. z.o.o.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE