Reklama

Medal Zasłużony dla Płocka dla…

Opublikowano:
Autor:

Medal Zasłużony dla Płocka dla… - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas najbliższej sesji rady miasta radni mają zdecydować o przyznaniu Medalu Zasłużony dla Płocka biskupowi pomocniczemu Romanowi Marcinkowskiemu.

Podczas najbliższej sesji rady miasta radni mają zdecydować o przyznaniu Medalu Zasłużony dla Płocka biskupowi pomocniczemu Romanowi Marcinkowskiemu.

Projekt uchwały nadającej medal „Zasłużony dla Płocka” biskupowi pomocniczemu diecezji płockiej jest już gotowy, pomysł  pozytywnie zaopiniowała kapituła, a podczas najbliższej sesji mają pochylić się nad nim radni.

To wniosek prezydenta miasta. Jak czytamy w uzasadnieniu, to wieloletnia praca na rzecz wychowania płockiej młodzieży zasługują na wyróżnienie medalem. Okazja jest zdaniem wnioskodawcy bardzo dobra, bo w tym roku biskup obchodzi 50-lecie kapłaństwa i 30-lecie mianowania go na funkcję biskupa pomocniczego diecezji płockiej.

Bp Roman Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 r. w Szczutowie koło Sierpca. W 1965 r. skończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku i przyjął święcenia z rąk bpa Piotra Dudźca. Zaczynał od pracy na parafiach w diecezji płockiej, a od 1980 do 1991 roku pełnił funkcję dyrektora wydziału katechetycznego płockiej Kurii. W stanie wojennym opiekował się internowanymi i ich rodzinami. Jest autorem wielu podręczników do nauki religii, artykułów z katechetyki, z jego inicjatyw został opracowany „Katechizm Płocki”.

30 lat temu, w lutym 1985 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji płockiej. Sakrę biskupią przyjął 13 kwietnia 1985 r. z rąk prymasa Polski Józefa Glempa.  Bp Marcinkowski jest m.in. honorowym obywatelem Szczutowa, posiada medal „Zasłużony dla Mazowsza” i  medal honorowy NSZZ Policjantów.

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE