Reklama

Reklama

Mazowieckie, stocznia, Cotex, FMŻ. Pamiętacie te firmy? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To nostalgiczny powrót do przeszłości dla wielu płocczan i mieszkańców regionu. Zwłaszcza dla tych, którzy pracowali w prezentowanych zakładach lub przedsiębiorstwach.

Reklama

Firmach, pokazanych na jedynej w swoim rodzaju płockiej wystawie. Otóż

Archiwum Państwowe w Płocku przygotowało wirtualną wystawę "Śladami płockich zakładów pracy w PRL-u w fotografii z zasobu Archiwum Państwowego w Płocku".

- Płock w okresie PRL-u dzięki budowie Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych (dzisiaj ORLEN-u) stał się ośrodkiem przemysłowym. Zmieniła się dzięki temu struktura społeczna, demograficzna i tożsamość miasta - wylicza dyrektor Archiwum dr Tomasz Piekarski, który zajął się opracowaniem, opisem i wyborem fotografii.

Poza Petrochemia na krajobraz Płocka miały wpływ m.in. takie zakłady jak: Fabryka Maszyn Żniwnych, Płocka Stocznia Rzeczna, Petrobudowa czy Cotex.

- Zapraszamy do zapoznania się z wirtualną wystawą. Prezentujemy na niej zachowane w naszym zasobie fotografie z wybranych płockich zakładów pracy funkcjonujących w okresie PRL - zachęca dyrektor Piekarski.

Zdjęcia pochodzą z zespołów: Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Płocku, zbioru fotografii Tomasza Jacka Gałązki z Płocka i Przedsiębiorstw Budownictwa Przemysłowego „Petrobudowa”. Reprografią zajęli się Jarosław Jóźwiak i Paweł Kowalski.

Na wystawie oprócz zdjęć sprzed kilkudziesięciu lat znalazły się także opisy z ciekawostkami. Zapewne niewiele osób wie, że np. w lutym 1945 r. rozpoczęły działalność Płockie Zakłady Przemysłowe. Składały się na nie: Fabryka Maszyn, Odlewnia Żeliwa i Metali, Wytwórnia wozów i kół, warsztaty samochodowe. Oddziałem fabrycznym zakładów stała się zlokalizowana przy ul. Tumskiej 13 dawna firma „Autohof”. Załoga liczyła na początku 45 osób.

W 1948 r. zakład otrzymał nazwę: Fabryka Maszyn Żniwnych – Przedsiębiorstwo Wyodrębnione im. Marcelego Nowotki w Płocku. Pracowało tam wówczas już 800 osób.

W września 1976 r., w przeddzień centralnych dożynek w Płocku, zakład odwiedzili I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, premier Piotr Jaroszewicz oraz minister rolnictwa Kazimierz Barcikowski.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawej wystawy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy