Reklama

Mazowieccy Terytorialsi uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Mazowieccy Terytorialsi uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 13 maja 1901 roku urodził się rotmistrz Witold Pilecki, patron 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze składali dziś kwiaty, m.in. pod tablicą przy parafii św. Józefa w Płocku.

13 maja 1901 roku urodził się rotmistrz Witold Pilecki, patron 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze składali dziś kwiaty, m.in. pod tablicą przy parafii św. Józefa w Płocku. 

"Witold", „Tomek", „Romek" to tylko niektóre pseudonimy, jakimi w konspiracji w czasie II wojny światowej posługiwał się rotmistrz Witold Pilecki. Przez Michaela Foota, brytyjskiego historyka, został zaliczony do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. Pilecki znany jest m.in. z tego, że jako ochotnik trafił do Auschwitz. 

- Jako więzień podjął się misji stworzenia tajnej organizacji konspiracyjnej, jednocześnie zbierając informacje dotyczące funkcjonowania obozu. Po brawurowej ucieczce sporządził raport, który dotarł do emigracyjnych władz polskich. Mało osób wie także, że Pilecki ochotniczo przystąpił do walki w powstaniu warszawskim, dowodząc obroną Domu Turysty na pl. Starynkiewicza - mówi pułkownik Przemysław Owczarek, dowódca 6 MBOT.

Po wojnie Pilecki nie zaprzestał działalności konspiracyjnej. W końcu został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w maju 1947 roku. W 1948 roku w pokazowym procesie skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. 

Od 1 marca 2018 roku rotmistrz Pilecki jest patronem 6 MBOT. Żołnierze składali dziś kwiaty pod miejscami upamiętniającymi Witolda Pileckiego. W Płocku uroczystości odbyły się w parafii św. Józefa, gdzie w październiku 2019 roku odsłonięto tablicę

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE