Reklama

Reklama

Mazowieccy emeryci są najbardziej "pracowici" w całym kraju

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Mazowieccy emeryci są najbardziej "pracowici" w całym kraju - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawet co szósty emeryt w województwie mazowieckim wciąż pracuje. To najwyższy wynik w kraju.

Reklama

Nabycie uprawnień emerytalnych nie musi oznaczać przerwania pracy zawodowej. Statystki wskazują, że emeryci w województwie mazowieckim wyjątkowo często kontynuują pracę. Jak wyliczył Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czynnych zawodowo pozostaje 16,2 proc. emerytów w województwie mazowieckim. Na drugim biegunie jest opolskie, gdzie pracuje 2,2 proc. emerytów. W całym kraju w 2021 roku pracowało 812,9 tys. emerytów, z czego 527 tys. miało umowę o pracę.

- W województwie mazowieckim było 157 tys. pracujących emerytów. To największa liczba spośród wszystkich województw w kraju. Najwięcej emerytów zatrudnionych było u płatników zaliczających się do sekcji PKD Q, czyli firm z branży Opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, natomiast wśród pracujących emerytów zamieszkałych w województwie mazowieckim dominowało zatrudnienie u płatników z sekcji P – Edukacja - mówi Wojciech Ściwiarski regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wśród pracujących emerytów, którzy podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupą były osoby pracujące na umowę o pracę, stanowili oni 38,8 proc. ogółu pracujących emerytów. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność stanowiły 30,4 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenie – 26,0 proc.. W przypadku pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, zdecydowanie przeważały osoby pracujące na umowę o pracę – stanowiły one 58,6 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenie -35,0 proc.

Większosć pracujących emerytów to kobiety (57,5 proc.), a średni wiek pracującego emeryta to 66,9 lat. W województwie mazowieckim wskaźnik jest jednak znacznie wyższy - średni wiek pracującego emeryta w naszym województwie to 72 lata. 

Emerytury w województwie mazowieckim należą też do najwyższych w kraju. Średnia emerytura to 2710 złotych. Najlepiej mają się emeryci na Śląsku - tam średnia emerytura to 3078 złotych. Średnia emerytua w kraju to 2644 złotych.

- Osoby, które już osiągnęły wiek emerytalny, czyli 60 lat kobiety i 65 mężczyźni, przeszły na emeryturę i dalej chcą pracować mogą dorabiać do pieniędzy wypłacanych przez ZUS bez ograniczeń. - mówi  Ściwiarski - Natomiast osoby, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie decydują się na przejście na emeryturę tylko dalej pracują - mogą skorzystać z obowiązującej od stycznia 2022 r. ulgi podatkowej dla pracujących seniorów czyli PIT-0. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy