Reklama

Maski dla dzieci i specjalna wieża? Chcą walczyć ze smogiem

Opublikowano:
Autor:

Maski dla dzieci i specjalna wieża? Chcą walczyć ze smogiem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Maseczki dla dzieci, darmowa komunikacja publiczna, budowa wieży smogowej? To tylko kilka propozycji walki ze smogiem złożonych dziś przez radnych PSL.

Maseczki dla dzieci, darmowa komunikacja publiczna, budowa wieży smogowej? To tylko kilka propozycji walki ze smogiem złożonych dziś przez radnych PSL.

Złożona dziś przez klub radnych PSL interpelacja w sprawie opracowania Płockiego Programu Antysmogowego to pokłosie kolejnych doniesień o szkodliwym smogu unoszącym się nad miastem i ostrzeżeń, by w sytuacji dużych stężeń niebezpiecznych dla zdrowia pyłów i innych substancji ograniczyć lub wręcz unikać wychodzenia z domu, zwłaszcza przez dzieci, seniorów, kobiety w ciąży, astmatyków itd.

[ZT]14298[/ZT]

Dziś, po kolejnych niepokojących wskaźnikach na stacjach pomiarowych, klub ludowców w płockiej radzie miasta tworzony przez Małgorzatę Struzik, Michała Sosnowskiego, Tomasza Kominka i Michała Twardego złożył interpelację w sprawie walki ze smogiem, wskazując, że zjawisko przyczynia się do przedwczesnej śmierci aż 48 tysięcy Polaków.

Rozwiązaniem, które proponują, mogłaby być np. budowa specjalnych wież, które umożliwiłyby oczyszczenie powietrza na najbardziej zanieczyszczonych smogiem osiedlach, a także zakup darmowych masek antysmogowych dla uczniów płockich szkół.

Zdaniem radnych opracowany na poziomie samorządu program powinien składać się z takich elementów jak m.in.: dofinansowania do wymiany pieców i ogrzewania, zakup mobilnej stacji do pomiaru jakości powietrza, a także działania, które skłonią płocczan do pozostawienia aut na parkingach lub w garażach, czyli np. wprowadzenie tzw. roweru miejskiego czy darmowe przejazdy autobusami miejskimi w dniach, gdy znacznie przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Nad tym, czy mieszkańcy nie palą w piecach toksycznymi materiałami jak plastik czy opony, czuwać miałaby tzw. ekostraż, czyli specjalnie powołany do tego referat straży miejskiej.

Skąd wziąć na to pieniądze? Wszak sam koszt postawienia wieży antysmogowej to kilkaset tysięcy złotych. -  Powyższe działania powinny być wprowadzone przy maksymalnym wykorzystaniu funduszy z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - proponują. -  Do współtworzenia i współfinansowania Płockiego Programu Antysmogowego powinien być zaproszony również PKN Orlen.

Na zdjęciu: płoccy radni PSL 

[ZT]13598[/ZT]


 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE