Reklama

Marszałek Adam Struzik: Mazowsze będzie unikalnym województwem

Opublikowano:
Autor:

Marszałek Adam Struzik: Mazowsze będzie unikalnym województwem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - To nieprawda, że gdybyśmy wcześniej dokonali podziału statystycznego Mazowsza, to pieniądze dla Polski byłyby większe - mówił w piątek marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. - Odpowiadając marszałkowi Bielanowi, zrobiliśmy to na czas.

- To nieprawda, że gdybyśmy wcześniej dokonali podziału statystycznego Mazowsza, to pieniądze dla Polski byłyby większe - mówił w piątek marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. - Odpowiadając wicemarszałkowi Adamowi Bielanowi, zrobiliśmy to na czas.

Tydzień temu w Płocku gościliśmy wicemarszałka Senatu, Adama Bielana. Polityk twierdził, że możliwe są duże straty finansowe, szczególnie dotkliwe w mniej zamożnej części województwa mazowieckiego poza Warszawą, sięgające 3 mld euro. Wszystko z powodu zbyt późno rozpoczętego procesu wydzielenia statystycznego stolicy z obszaru województwa. Krótko mówiąc, Warszawa i obszar przyległy zawyżają wskaźniki dla całego Mazowsza, przez co pozostała część będzie miała o wiele mniej pieniędzy z Unii Europejskiej w kolejnej perspektywie siedmioletniego budżetu. Jego zdaniem rozpoczęcie procesu podziału statystycznego rozpoczęło się zbyt późno i nie wykorzystano wcześniejszej szansy w 2013 r.

[ZT]21535[/ZT]

Czy rzeczywiście tak właśnie było? Pisaliśmy już, że województwo mazowieckie, a właściwie marszałek Adam Struzik, starał się o to wcześniej, już od 2011 r., o czym osobiście dziś przypominał podczas konferencji prasowej w płockiej delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego poświęconej budżetowi Mazowsza na 2019 r.

- A nawet nastąpiło to znacznie wcześniej. Pierwsze prace przypadają na 2009 r., pierwsze wnioski na 2011 r. - mówił w piątek marszałek Adam Struzik. - Niestety kolejne nasze rządy, a także pewien rytm zmian w podziale statystycznym, który odbywa się na poziomie europejskim w takim systemie co trzy lata, spowodował, że udało nam się tę decyzję uzyskać dopiero w 2016 r. A tak a propos wypowiedzi wicemarszałka Bielana, przypomnę, że pomysł PiS-u to był taki, żeby województwo podzielić na dwa regiony. My się przeciwstawiliśmy - nawiązał do pomysłu z podziałem administracyjnym, czyli już takim nie tylko w dokumentach, ale rzeczywistym, z 17, a nie 16, województwami na mapie Polski. - Na szczęście obroniliśmy województwo - kontynuował marszałek Struzik. - W 2015 r. toczyła się dramatyczna dyskusja wraz z pomysłami na podział województwa, co było absurdalne.

A jak ta sytuacja przedstawia się obecnie? Adam Struzik wyjaśniał: - W propozycji Komisji Europejskiej, która została przedstawiona, całe Mazowsze jest traktowane jako jeden lepiej rozwinięty region. A to doprowadziłoby do takiej sytuacji, że na przykład udział własny dla takiego regionu wynosiłby 60 proc. - a nie, jak obecnie, 20 proc. Chodzi o potrzebne pieniądze na inwestycje realizowane z unijnym dofinansowaniem. Teraz płacimy jedną piątą całej kwoty niezbędnej powiedzmy do zakupu nowego taboru autobusów. Jeśli Unia Europejska będzie traktowała Mazowsze jako region lepiej rozwinięty, udział własny w inwestycji znacząco się zwiększy, co zamknie drogę do rozwoju innym, mniej zasobnym częściom województwa, które już teraz zaciągają nawet kredyty na wkład własny do realizacji projektów. Obecnie Unia pokrywa 80 proc. wartości inwestycji, w regionach słabiej rozwiniętych 85 proc. Redukcja poziomu wsparcia pewnie będzie i tak nieunikniona do 75 proc. - W związku z tym bardzo intensywnie zabiegamy i na poziomie Komisji Europejskiej, i na poziomie Komitetu Regionów, Parlamentu Europejskiego, aby przeliczyć te dane. Jeśli chodzi o przydział pieniędzy dla poszczególnych regionów, to odbywa się on na podstawie danych historycznych - wyjaśniał marszałek.

Teraz mamy nową metodologię podziału pieniędzy, co oznacza, że koperty krajowe są przydzielane na podstawie PKB kraju członkowskiego, a nie na podstawie cząstkowych PKB na mieszkańca z poszczególnych regionów. Dlatego koperta dla Polski nie zmieni się niezależnie od tego, czy Mazowsze będzie traktowane jako jeden region, czy dwa regiony w podziale statystycznym. Nie znaczy to, że nie można nic z tym zrobić. - Mazowsze stanie się unikalnym województwem, gdyż będzie zawierało w sobie dwie kategorie regionu: region lepiej rozwinięty - metropolitarny oraz słabiej rozwinięty - mazowiecki. Ten pierwszy to dziś 150 proc. dochodu narodowego brutto na jednego mieszkańca średniej unijnej, drugi już poniżej 70 proc. Będziemy musieli wynegocjować dwa strumienie pieniędzy dla tych dwóch różnych obszarów, a także zastosować dwa różne poziomy dozwolonej pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. - a do tego przełożyć obecne mechanizmy na oba rodzaje regionów. - Odpowiadając panu marszałkowi Bielanowi, na nic nie jest za późno - podsumował Struzik. - Zrobiliśmy wszystko na czas. Oczywiście wymaga to przeliczenia poprzez nasz Główny Urząd Statystyczny i dostarczenia danych do Komisji Europejskiej. Podział dotyczy nie tylko Mazowsza, ale także Litwy, bo tam wyłączono stolicę i jej okolice, Irlandii, gdzie wyłączono Dublin, a także Węgier z wyłączonym Budapesztem. Jest jeszcze region w Szkocji, ale jeśli Brytyjczycy opuszczą Unię, to nie będzie miało żadnego wpływu. Także nie jest za późno, poradzimy sobie.

Są plany zorganizowania konferencji, na którą zostaną zaproszeni posłowie z Parlamentu Europejskiego, parlamentarzystów, radnych województwa, aby omówić temat. - Bo to będzie zadanie dla nowych posłów w Parlamencie Europejskim, aby doprowadzili do tego, by Mazowsze było traktowane w specjalny sposób - dodał Struzik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE