Reklama

Mandat 350 zł i 10 punktów karnych? Specjalna akcja już w czwartek

Opublikowano:
Autor:

Mandat 350 zł i 10 punktów karnych? Specjalna akcja już w czwartek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drodze ważne jest każdego dnia. W czwartek 23 stycznia będzie okazja do przypomnienia o tym kierującym autami.

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drodze ważne jest każdego dnia. W czwartek 23 stycznia będzie okazja do przypomnienia o tym kierującym autami. 

Tego dnia policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pod nazwą  „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". 

- Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem - podkreślają policjanci.

W Płocku w poprzednim roku często dochodziło do niebezpiecznych sytuacji a także wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Wynikało to m.in. z ogromnego wzrostu liczby korzystających z rowerów, choćby z Roweru Miejskiego. Doszło także do wielu wypadków z udziałem pieszych, m.in. na pasach. W skali kraju w 2019 r. piesi uczestniczyli w ponad 7 tysiącach wypadków. Niestety, zginęło prawie 800 osób, a ok. 6,5 tys. odniosło rany. Natomiast w przypadku rowerzystów w 4400 wypadków zginęło ponad 250 osób, ponad 4 tys. zostało rannych. To wciąż alarmujące dane. Co zrobić, by sytuacja się znacząco poprawiła? Ciągłe podnoszenie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża - podkreślają policjanci. - Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych. To kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

Nie wszyscy stosują się do tych porad. Jakie są kary? Dotkliwe. Jeśli wyprzedzimy pojazd poruszający się w tym samym kierunku, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by ustąpić im pierwszeństwa, musimy liczyć się z mandatem 500 zł, a do tego dojdzie 10 punktów karnych.

Z kolei za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu mandat wynosi 350 zł i (plus 10 punktów karnych). W przypadku nieustąpienia pierwszeństwa rowerzyście, mandat to także 350 zł, a do tego 6 punktów karnych. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych o ruchu niekierowanym lub bezpośrednio przed nim oznacza karę 200 zł i 10 punktów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE