Reklama

Mamy prośbę: wyślij kartkę panu bohaterowi

Opublikowano:
Autor:

Mamy prośbę: wyślij kartkę panu bohaterowi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To niespodzianka, którą dla żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego szykuje stowarzyszenie Pro Patria z podpłockiego Dobrzykowa na 94. urodziny Wiktora Sumińskiego pseudonim „Kropidło”. Kartki urodzinowe i laurki od Waszych dzieci przysyłajcie albo przynoście do naszej redakcji. Zróbmy przyjemność "Panu Bohaterowi" jak pana Wiktora nazwał kilkuletni Danielek.

To niespodzianka, którą dla żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego szykuje stowarzyszenie Pro Patria z podpłockiego Dobrzykowa na 94. urodziny Wiktora Sumińskiego pseudonim „Kropidło”. Kartki urodzinowe i laurki od Waszych dzieci przysyłajcie albo przynoście do naszej redakcji. Zróbmy przyjemność "Panu Bohaterowi" jak pana Wiktora nazwał kilkuletni Danielek.

Wiktor Sumiński pseudonim „Kropidło” pod koniec lipca kończy 94 lata. Urodził się w Koszelówce, ale dziś mieszka z żoną w niewielkiej wsi w Zachodniopomorskiem. Tam właśnie w maju odwiedzili go członkowie dobrzykowskiego stowarzyszenia Pro Patria Lokalni Patrioci.

- Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, gdzie obecnie mieszka pan Wiktor Sumiński, ostatni z żołnierzy podziemia antykomunistycznego w naszej okolicy - opowiada Łukasz Strzelecki, wiceprezes stowarzyszenia. -   Pan Wiktor walczył w oddziale ROAK Władysława Dubielaka, za przynależność do podziemia zbrojnego spędził 10 lat w więzieniu. Do tej pory ma na policzku bliznę po brutalnym przesłuchaniu w Urzędzie Bezpieczeństwa.

Dubielak, pseudonim Myśliwy szczególnie interesuje mieszkańców Dobrzykowa  - jeden z najbardziej znanych dowódców ROAK, urodził się we wsi pod Gąbinem, kończył szkołę powszechną w Dobrzykowie, a potem płocką Małachowiankę. Był ostatnim więźniem straconym w więzieniach PRL z powodów politycznych. Miejsce jego pochówku nie jest znane.

Właśnie żołnierza z oddziału dowodzonego przez Władysława Dubielaka udało się odnaleźć młodym miłośnikom najnowszej historii Polski. - O pomoc poprosiliśmy pana redaktora Kazimierza Rynkiewicza, który w „Tygodniku Łobeskim” napisał artykuł o życiu pana Wiktora - opowiada Łukasz Strzelecki.

W maju pojechali do Priusima (gmina Resko), nagrali blisko dwugodzinny wywiad, zrobili zdjęcia i dowiedzieli się, że w 28 lipca pan Wiktor będzie świętował 94. urodziny. - We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizowaliśmy konkurs „Kartka dla weterana”, w którym wzięli udział uczniowie podstawówek w Borkach, Dobrzykowie i Nowym Grabiu oraz gimnazjum w Dobrzykowie - opowiada wiceprezes stowarzyszenia. - Mamy 22 prace plastyczne i jedną literacką, które chcemy wręczyć panu Wiktorowi na jego urodziny.

Ale razem z członkami stowarzyszenia stwierdziliśmy, że im więcej życzeń dla jednego z Żołnierzy Wyklętych z  naszej okolicy, tym lepiej, dlatego zachęcamy do wysyłania kartek urodzinowych dla pana Wiktora. Zachęćcie Wasze pociechy, niech zrobią kolorowe laurki, jak dla dziadka czy babci, napiszcie kilka ciepłych słów, dla człowieka, który najpierw walczył w lesie, a potem spędził młodość w ubeckich katowniach.

Kartki i laurki można przysyłać pocztą lub przynosić osobiście do redakcji Portalu Płock (ul. Górna 40 lok. 3, 09-402 Płock). Czekamy na nie do 21 lipca - wtedy kartki zostaną odebrane przez członków stowarzyszenia i dostarczone do pana Wiktora.

 

 

 

 

Na zdjęciach: członkowie stowarzyszenia Pro Patria z wizytą u pana Wiktora, wręczenie nagród w konkursie „Kartka dla weterana” i zwycięskie prace, które zostaną wraz z Waszymi kartkami przekazane jubilatowi:  zdjęcia prac z klas I-III :  1. Małgorzata Bałdyga - Szkoła Podstawowa w Dobrzykowie im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r., 1. Oliwia Siemińska - Szkoła Podstawowa w Borkach im. Kornela Makuszyńskiego, 2. Maja Balcerzak - Dobrzyków, 3. Julia Szustak - Dobrzyków;  klasy IV-VI: 1. Dawid Kwasiborski - Dobrzyków, 1. Izabela Stasiak - Szkoła Podstawowa im. marsz. J. Piłsudskiego w Nowym Grabiu, 2. Patrycja Ujazda - Dobrzyków, 3. Magda Witkowska - Borki. Wyróżnienia: - Dawidek Siemiński - najmłodszy uczestnik konkursu, klasa ,,0" w Borkach,  Natalia Cieślak i Julia Macek - Borki oraz Kornelia Olewniczak - Borki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE