Reklama

Mają już 94 lata. Zamurowali kapsułę czasu [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Mają już 94 lata. Zamurowali kapsułę czasu [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Siecieniu w gminie Brudzeń Duży trwa budowa budowę świetlicy wiejskiej - strażnicy OSP. W sobotę w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięło udział ok. 100 osób.

W Siecieniu w gminie Brudzeń Duży trwa budowa budowę świetlicy wiejskiej - strażnicy OSP. W sobotę w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięło udział ok. 100 osób.

Uroczystości nie zakłócił deszcz, gdyż organizatorzy przygotowali obszerny namiot na terenie budowy. Nowy obiekt w Siecieniu ma kosztować 1,2 mln zł, koszty pokryje gmina, a prawie 500 tys. zł pochodzi z samorządu województwa. Świetlica będzie miała 500 mkw. powierzchni, zaplanowano m.in. panele fotowoltaiczne, co zmniejszy koszty utrzymania obiektu. 

Zastępca prezesa OSP w Siecieniu Maciej Śmigrodzki przytoczył historię jednostki, która ma już 94 lata. W 1925 r., gdy powstała, wstąpiło do niej 15 osób, a sprzętem była ręczna sikawka i drabiny. Już w następnym roku wybudowano drewnianą remizę dla strażaków. W 2015 r. stary, wysłużony budynek murowany, kryty papą, był w takim stanie, że musiał  zostać rozebrany. Wiele lat trwały starania o budowę nowej strażnicy,  sprzęt przechowywany jest na terenie prywatnym.

OSP Siecień interweniuje i pomaga średnio 60 razy w roku. Obecnie w jednostce są m.in. dwie drużyny młodzieżowe, drużyna ratownictwa wodnego, w tym grupa płetwonurków. 

- Patriotyzm polega obecnie na codziennej, sumiennej pracy, na służbie, służeniu drugiemu człowiekowi. I właśnie druhny i druhowie są przykładem takiego patriotyzmu na miarę XXI wieku - podkreślał wójt gminy Brudzeń Duży Andrzej Dwojnych. - Dziękuję wam za zaangażowanie, gotowość do służby, do pracy na rzecz naszej małej Ojczyzny. Nie wyobrażamy sobie obecnie sprawnego działania samorządu bez jednostek straży. 

Wójt mówił także o uczestnictwie strażaków z OSP w gminnej orkiestrze, w działalności edukacyjnej, kulturalnej, sportowej.

- Świetlica będzie służyła nie tylko strażakom, ale i innym organizacjom pozarządowym, wszystkim mieszkańcom - zapewnił wójt. - Dziękuję za dobrą współpracę z samorządem województwa, a liczne dotacje i wsparcie choćby na drogi gminne i sołectwa pozwalają na rozwój naszej gminy. 

Marszałek województwa Adam Struzik oraz dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Kominek wręczyli strażakom prezenty - urządzenia, niezbędne w codziennej pracy. 

Marszałek przypomniał, że na Mazowszu jest 1900 jednostek OSP, w których służy ponad 70 tys. osób, mających ogromny wpływ na bezpieczeństwo w województwie. 

- Budowa doszła do skutku dzięki dużej determinacji miejscowego społeczeństwa, dziękujemy wójtowi i radnym, a samorządowi województwa - za wsparcie finansowe - mówił druh Kazimierz Kowalski, komendant gminny OSP.

Zaproszeni goście podpisali akt erekcyjny. Swój podpis na dwóch egzemplarzach dokumentu złożyło także wielu strażaków i mieszkańców Siecienia. Jeden z dokumentów został zamurowany w kapsule czasu dla potomnych. Obiekt poświęcił ks. Jan Kurantowicz, proboszcz parafii św. Józefa w Siecieniu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE