Reklama

Lokatorzy już z kluczami do nowych mieszkań [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Lokatorzy już z kluczami do nowych mieszkań [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowi lokatorzy bloku przy ul. Miodowej 49 są szczęśliwi. Nie dość, że dzieci będą miały więcej miejsca, to wreszcie koniec oczekiwania. Jedna z lokatorek musiała uzbroić się w cierpliwość z racji braku stałego dochodu. - Trwało to 9 lat, ale wreszcie jest! - mówi z ulgą.

Nowi lokatorzy bloku przy ul. Miodowej 49 są szczęśliwi. Dzieci będą miały nareszcie więcej miejsca, ponadto koniec oczekiwania. Jedna z lokatorek musiała uzbroić się w cierpliwość z racji braku stałego dochodu. – Trwało to 9 lat, ale wreszcie jest! – mówi z ulgą.

We wtorek oddano kolejny blok na osiedlu Miodowa-Jar. To już siódmy z budynków w ramach zadania „Rewitalizacja osiedla budynków komunalnych, wielorodzinnych osiedla Miodowa Jar". W ciągu 10 lat wybudowano 87 lokali mieszkalnych. Cześć lokali  w budynkach o numerach 35, 37, 39  przeznaczono  pod najem socjalny (około 40 – 50 % lokali).

– Przed nami jeszcze budowa sześciu budynków. To również w pewnym sensie rewitalizacja tej przestrzeni – mówił prezydent Płocka. – Mieszkańcy dbają o swoje otoczenie, co także zmienia rzeczywistość tego osiedla. Gratuluję lokatorom.

W nowym bloku przy ul. Miodowej 49 znajduje się 9 mieszkań, w tym 4 największe są trzypokojowe z kuchnią (56,7 m2). Powstały także 2 dwupokojowe mieszkania z aneksem kuchennym (49m2) oraz 3 mieszkania obejmujące pokój z aneksem kuchennym (22,8 m2). W łazienkach znajduje się armatura, w aneksie kuchnia, całość wykończono glazurą i terakotą.

We wtorek lokatorzy odebrali klucze do mieszkań. Wśród nich są m.in. mieszkańcy ze starych bloków na osiedlu. – Wykwaterowujemy z nich mieszkańców, aby zburzyć budynek i na jego miejscu postawić nowy, wielorodzinny – uzupełniał włodarz Płocka. - Pozostali są z listy oczekujących na mieszkania socjalne albo z budynków wyłączonych z użytkowania. Pan poruszający się na wózku mieszkał w mieszkaniu kwaterunkowym, ale z racji, że było na poddaszu, podjęto decyzję, że jego mieszkanie zostanie zwolnione na rzecz kogoś z listy oczekujących, natomiast on zamieszka w nowym bloku.

Teraz mężczyźnie będzie łatwiej. Przed budynkiem znajduje się podjazd dla osób borykających się z niepełnosprawnością. Lokale dla osób korzystających z wózka inwalidzkiego powstały na parterze.

Sprawy przyznawania mieszkań rozpatrywane są podczas obrad komisji gospodarki komunalnej. Z procesem przydzielania mieszkań związany jest także czas oczekiwania. – Jeżeli ktoś płacił, wówczas dostaje ofertę mieszkania z zasobu komunalnego. Niekoniecznie w centrum Płocka, różnie bywa – dodał prezydent, natomiast dyrektor Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Gminy, Wojciech Petecki uzupełnił, że największy zasób jest na „ulicach Słodkich”. – Jeśli ktoś znajduje się na liście, to często jest kilkuletni okres oczekiwania.

Prezydent zastrzegał, że w przypadku okresu oczekiwania na mieszkanie wiele zależy od okoliczności. – Pewne sytuacje są dość szybko załatwiane przez komisję gospodarki komunalnej. To za każdym razem indywidualna sprawa. Osoby, które zgłaszają się o lokal socjalny bądź komunalny, bo są i taka, i taka jest lista, muszą co roku przedstawić swoją sytuację.

Wnioski przyjmują zawsze do września. Wówczas tworzona jest nowa lista, przyjęto system punktowy. – Czas oczekiwania jest jednym z kryteriów, dodawane są za to punkty, co powoduje przesunięcie się na wyższą lokatę – tłumaczył Wojciech Petecki (m.in. brana jest pod uwagę liczba dzieci czy niepełnosprawność). Wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz podkreślał:

– Składając wniosek, muszą złożyć zaświadczenie o dochodzie. To z kolei rzutuje na której liście się znajdą, czy na liście oczekujących na lokal socjalny, czy na komunalny. Sytuacja bywa zmienna. Raz ktoś jest na liście komunalnej, ale niestety te dochody się zmieniają. Są też takie sytuacje, że ktoś potrzebuje tego lokalu z różnych względów.

Przy wynajęciu mieszkania poza kolejnością, w oparciu o złożony wniosek, wiele zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Petecki wyjaśniał: – Inaczej ocenia się sytuację osoby niepełnosprawnej, która z jakiejś przyczyny chce zamienić lokal na piętrze na inny, a inaczej człowieka, który mieszka na poddaszu, jeździ na wózku. Z formalnego punktu widzenia, punktowo, to są tak samo oceniane wnioski, natomiast jest jeszcze  czynnik ludzki. Dlatego takimi sprawami zajmuje się komisja gospodarki komunalnej.

Listy oczekujących znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Płocka. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli np. zwolni się kawalerka, większe szanse może mieć osoba oczekująca na mniejsze mieszkanie, pomimo że na liście była niżej. Wiceprezydent dopowiadał: – Miejsca na liście nie zawsze oznaczają, że będzie realizowana propozycja. Każdy ma inne oczekiwania wobec wielkości mieszkań. Ktoś czeka na mniejsze mieszkanie i jest na pozycji pierwszej, ale pojawia się mieszkanie trochę większe, które odpowiada czteroosobowej rodzinie, mamie z trójką dzieci, wtedy tamta osoba przeskakuje trochę w dół.

Woda na przedpłatę

W nowym bloku 3 mieszkania (przydzielane na czas nieoznaczony) należą do zasobu lokali komunalnych zamiennych – właśnie dla osób wykwaterowanych z budynków wyłączonych z użytkowania. Są również 2 lokale komunalne kwaterunkowe - dla osób oczekujących na zakwaterowanie (na czas nieoznaczony) oraz 4 lokale z najmem socjalnym (umowa na 2 lata z możliwością przedłużenia).

W pomieszczeniach znajdują się niewielkie urządzenia nieco przypominające terminale do płacenia kartą. Chodzi o system przedpłatowy dotyczący rachunków za wodę (taki system jest już w bloku przy ul. Miodowej 35, z kolei w bloku przy ul. Otolińskiej 23, zamiast kodów, skorzystano z kart). Lokatorzy najpierw robią wpłatę, następnie, udając się z dowodem wpłaty, otrzymują specjalny sześciocyfrowy kod, który działa jak doładowanie w telefonie komórkowym. Jeden wprowadzony kod gwarantuje użytkownikowi 2 metry sześcienne wody. W ten sposób każdy ma tyle wody, za ile zapłacił.

W sąsiednim budynku przy ul. Miodowej 47 większość mieszkańców już wykwaterowano (otrzymali oferty innych lokali, jedna rodzina oczekuje jeszcze na remont lokalu), aby w przyszłym roku móc przystąpić do realizacji nowej zabudowy. Kolejno w planach są budynki przy ul. Miodowej 51 (jedna z rodzin otrzymała lokal w budynku przy miodowej 49), 29 i 33. Powstanie bloku przy ul. Miodowej 29 planowane jest w 2021 r., Miodowej 33 – w 2022 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE