Reklama

LIST: Pomnik? Lepiej zadbajmy o żyjących

Opublikowano:
Autor:

LIST: Pomnik? Lepiej zadbajmy o żyjących - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zamiast za publiczne pieniądze stawiać pomniki kontrowersyjnym postaciom, lepiej zadbajmy o żyjących bohaterów, którzy często żyją na skraju nędzy - uważają członkowie ONR Płock, którzy przesłali do nas list w sprawie planów upamiętnienia Tadeusza Mazowieckiego.

Zamiast za publiczne pieniądze stawiać pomniki kontrowersyjnym postaciom, lepiej zadbajmy o żyjących bohaterów, którzy często żyją na skraju nędzy - uważają członkowie ONR Płock, którzy przesłali do nas list w sprawie planów upamiętnienia Tadeusza Mazowieckiego.

Przypomnijmy: w piątek członkowie Młodych Demokratów, stowarzyszenia młodzieżowego związanego z Platformą Obywatelską, poinformowali o planach postawienia w Płocku pomnika Tadeusza Mazowieckiego. Ich zdaniem nazwanie obwodnicy imieniem pierwszego premiera po transformacji, a także tablica w Małachowiance i nadanie honorowego obywatelstwa politykowi, niedostatecznie upamiętniają jego postać w rodzinnym mieście i dopiero pomnik byłby odpowiednim upamiętnieniem Mazowieckiego.

Po naszym artykule swój głos w tej sprawie zabrali ich rówieśnicy z płockiego ONR, którzy przysłali do naszej redakcji swoje stanowisko w tej sprawie. Oto list:

Nasz kraj od wielu lat rozdarty jest przez dwie obowiązujące wersje historii.  Dla jednych II wojna światowa zakończyła się 8 maja 1945 r., dla innych w 1993 wraz z opuszczeniem terenów Polski przez wojska radzieckiego okupanta.
Dla jednych Armia Czerwona była wybawicielami, dla innych mordercami i gwałcicielami naszych babek. Żołnierze NSZ, AK, ROAK dziś wynoszeni na piedestały, ale niestety ,,Wyklęci” ,,Niezłomni”, wciąż przez niektórych nazywani są faszystami i bandytami. Lech Wałęsa – bohater, symbol zmian; dla innych natomiast - agent, zdrajca, kolaborant i marionetka komunistów - również w oczach części członków Solidarności.

Kim naszym zdaniem był Tadeusz Mazowiecki? 

Człowiekiem, który ułożył się z komunistami, który brał udział w zdradzie narodu polskiego przez wyselekcjonowanych przez służby Kiszczaka ,,opozycjonistów", podczas układu w Magdalence. Marionetką komunistów, która ,,grubą kreską” uchroniła ich przed odpowiedzialnością za zbrodnie. Jednym z aktorów tzw. ,,wolnych wyborów” 4 czerwca 1989, w których komuniści zapewnione mieli stanowiska i większość w sejmie. Prominentem zbrodniczego systemu. Człowiekiem, który dał nadzieje milionom, a później ich oszukał.
Skandalem było nadanie takiemu człowiekowi tytułu honorowego obywatela miasta Płocka.

Skandalem jest propozycja Młodej Demokracji (notabene z demokracją mającą tyle wspólnego co KOD), by wydawać publiczne pieniądze na pomnik osoby o tak śliskim życiorysie, gdy na godne upamiętnienie czekają: Obrońcy Płocka z 1920 roku, Obrońcy Warszawy 1944 (Płocczanie biorący udział w Powstaniu Warszawskim), Żołnierze z 11. Grupy Operacyjnej NSZ, Żołnierze ROAK, wybitni bohaterowie pokroju  Zdzisława ,,Olchy” Kisielewskiego czy jedna z największych postaci urodzonych w naszej okolicy jaką był  Stefan ,,Lech" Władyka!

Skandalem jest budowane pomnika Tadeuszowi Mazowieckiemu, gdy nie jeden prawdziwy bohater tamtych czasów, założyciel/członek podziemia antykomunistycznego, struktury ,,Solidarności” czy Federacji Młodzieży Walczącej żyje po dziś dzień w skrajnej nędzy i zapomnieniu! (SĄ RÓWNIEŻ TACY DZIAŁACZE W PŁOCKU I OKOLICACH).

Zanim zaczniemy stawiać pomniki, zajmijmy się bohaterami za ich życia!

Marcin Jachimiak, ONR Płock

Mamy więc dwa spojrzenia młodych ludzi z dwóch różnych obozów politycznych. Która z tych opinii jest Wam bliższa? A może widzicie tę sprawę jeszcze inaczej? Czekamy na listy.

Czytaj też:


Nadanie Tadeuszowi Mazowieckiemu tytułu Honorowego Obywatela Płocka, fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE