Reklama

Reklama

Liczenie głosów w Polsce. Co trzeba wiedzieć o metodzie d'Hondta?

Opublikowano: pt, 11 paź 2019 20:20
Autor:

Liczenie głosów w Polsce. Co trzeba wiedzieć o metodzie d'Hondta? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą pracować przez kolejne cztery lata. W jaki sposób w Polsce przelicza się oddane głosy na zdobyte mandaty poselskie? Wyjaśnia to Państwowa Komisja Wyborcza.

Reklama

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą pracować przez kolejne cztery lata. W jaki sposób w Polsce przelicza się oddane głosy na zdobyte mandaty poselskie? Wyjaśnia to Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory parlamentarne 2019. Okręgi wyborcze i próg wyborczy

Polska jest podzielona na 41 okręgów wyborczych. W każdym z nich wybiera się od siedmiu do 20 posłów. Po zakończeniu głosowania zliczane są wszystkie głosy zdobyte przez poszczególne komitety wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały co najmniej 5 proc. (lub w przypadku koalicji - 8 proc.) głosów. Komitety, które nie przekroczyły progu wyborczego, nie otrzymują żadnych miejsc w Sejmie. W podziale mandatów uwzględniane są również komitety wyborcze wyborców zrzeszone w organizacjach mniejszości narodowych, których nie obowiązują progi wyborcze.

Wybory parlamentarne 2019. Jak dzieli się mandaty w Sejmie? Metoda d'Hondta

Przy przeliczaniu głosów na mandaty stosuje się w Polsce tzw. metodę d'Hondta. jest to metoda stosowana w systemach wyborczych opartych na ordynacji proporcjonalnej. Nazwa metody wzięła się od nazwiska belgijskiego matematyka Victora D’Hondta.

Na czym polega metoda d'Hondta? PKW przedstawiła przykładowy model podziału mandatów w okręgu, w którym wybieranych jest 10 posłów spośród kandydatów zgłoszonych przez przykładowe komitety wyborcze - A, B, C oraz D. Liczbę głosów (np. 100 tys.) zdobytych przez komitet A, dzieli się przez kolejne liczby naturalne - przez jeden, później przez dwa, trzy i kolejne liczby.

Tak samo dzieli się głosy oddane na komitety B, C i D. Wynik tego dzielenia porządkowany jest w kolejności od największego do najmniejszego. Jeżeli w danym okręgu wybiera się 10 posłów, to 10 najwyższych wyników daje mandaty posła.

W zaprezentowanej symulacji komitet A otrzymał pięć mandatów, komitet B - cztery mandaty, komitet C - jeden mandat, a komitet D nie otrzymał żadnego mandatu. 

Mandaty otrzymują kandydaci z największą liczbą głosów. Jeżeli komitet A otrzymał pięć mandatów, to posłami zostało pięciu kandydatów z listy komitetu A z największą liczbą zdobytych głosów.

Jak przydziela się mandaty w Senacie?

Inaczej wyglądają wybory do Senatu. Kandydaci do tej izby parlamentu są wybierani w wyborach powszechnych, bezpośrednich i tajnych. W przeciwieństwie do Sejmu wybiera się ich w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że z każdego okręgu wyborczego do Senatu dostaje się tylko jeden kandydat - ten, który otrzymał największą liczbę głosów ze wszystkich startujących w okręgu.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała również film, w którym wyjaśnione zostało, w jaki sposób przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu. Prezentujemy go poniżej.

[YT]https://youtu.be/G-2aWY_Kuok[/YT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.