Reklama

Leżaki, fotele i nowa iluminacja. Gdzie? Na placu Dąbrowskiego

Opublikowano:
Autor:

Leżaki, fotele i nowa iluminacja. Gdzie? Na placu Dąbrowskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zamiast zimnych siedzisk, ławki z listew i leżaki miejskie, nowe nawierzchnie i nasadzenia. Wieżę Ciśnień dostrzeżemy już daleka dzięki nowej iluminacji. Jeszcze tym roku plac Dąbrowskiego powinien przeobrazić się w zazieleniony miejski zakątek.

Zamiast zimnych siedzisk, ławki z listew i leżaki miejskie, nowe nawierzchnie i nasadzenia. Wieżę ciśnień dostrzeżemy już daleka dzięki nowej iluminacji. Jeszcze tym roku plac Dąbrowskiego powinien przeobrazić się w zazieleniony miejski zakątek.

Pisaliśmy już o nowym zagospodarowaniu placu Dąbrowskiego przy wieży ciśnień w kontekście pozyskania dofinansowania. Tym razem płocki Ratusz ogłosił przetarg na realizację. Wybrany wykonawca powinien wykonać prace budowlane i zadbać o nasadzenia do końca sierpnia 2017 roku.

Obecnie ten niewielki skwer nieszczególnie potrafi kogokolwiek zachwycić. Chodniki zniszczone, mała architektura także znajduje się w kiepskim stanie. Jeśli jednak uda się znaleźć wykonawcę, na środku skweru zostanie wyznaczony nowy szpaler drzew (zgodnie z pomysłem do nasadzeń miałaby zostać wykorzystana mrozoodporna i łatwa w uprawie brzoza odmiany Doorenbos osiągająca mniejszą wysokość niż brzozy, które już rosną na skwerku, ta sięga do 10 metrów o charakteryzuje się dekoracyjną białą korą). Jednocześnie zostaną usunięte drzewa uszkodzone lub uschnięte. Młode drzewa, które zostały posadzone blisko pasa jezdni, powinny zostać przesadzone. Dodatkowo wzdłuż projektowanego ciągu pieszego planowane jest wprowadzenie nasadzeń z krzewów liściastych i iglastych oraz bylin. Podkreślą oś placu, jednocześnie będą stanowiły akcent kolorystyczny w poszczególnych porach roku.

W osi pasa zieleni zaplanowano poprowadzenie nowego ciągu pieszego, aby dojść do wieży ciśnień, po drodze pojawią się ławeczki, w tym jedna z oparciem i trzy bez oparć, dwie z częściowym oparciem, leżaki miejskie, trzy fotele obrotowe i cztery kosze na śmieci.

Fot. Dokumentacja przetargowa

Usiądziemy sobie otoczeni wielogatunkową zielenią, krzewami i trawami ozdobnymi, m.in. sosną górską, jałowcem sabińskim, tawułą japońską, rozplenicą japońską, szałwią omszoną, rumianką japońską. Do nasadzeń krzewami przeznaczono 180 metrów kwadratowych powierzchni, z kolei 1370 metrów kwadratowych pokryje nowy trawnik. Teren zostanie wyposażony w instalację nawadniającą składającą się ze zraszaczy, elektronicznego sterownika i czujnika wilgotności gleby. System, zgodnie z zaprogramowanym planem, zapewni odpowiednie dawki wody, natomiast w czasie deszczu wstrzyma nawadnianie.

Cała wieża ciśnień będzie podświetlona za pomocą lamp dogruntowych z możliwością sterowania kolorami i ustawiania rożnych konfiguracji świateł np. zgodnie z porami roku (np. cieplejsze barwy jesienią, chłodniejsze, niebieskie zimą, zielona barwa podkreśliłaby okres wiosenny).

Całość zostanie uzupełniona o stojaki na rowery.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE