Reklama

Lepiej zostać w domu. Ostrzegają przed złą jakością powietrza

Opublikowano:
Autor:

Lepiej zostać w domu. Ostrzegają przed złą jakością powietrza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy tego typu ostrzeżeniach o złej jakości powietrza zalecana jest ostrożność. Najlepiej, aby kobiety w ciąży, osoby starsze, chorujący na astmę, z chorobami alergicznymi skóry, oczy i chorobami krążenia, ze skłonnością do infekcji górnych oraz dolnych dróg oddechowych pozostały w domu, obserwowały wyniki prognoz i pomiarów.

Przy tego typu ostrzeżeniach o złej jakości powietrza zalecana jest ostrożność. Najlepiej, aby kobiety w ciąży, osoby starsze, chorujący na astmę, z chorobami alergicznymi skóry, oczy i chorobami krążenia, ze skłonnością do infekcji górnych oraz dolnych dróg oddechowych pozostały w domu, obserwowały wyniki prognoz i pomiarów.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło ostrzeżenie I stopnia w związku z przekroczeniem poziomu III dla pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu. Ostrzeżenie odnosi się do obszaru całego województwa mazowieckiego i obowiązuje do godz. 23.59 w czwartek.

- Prognozuje się utrzymywanie podwyższonych stężeń pyłu, jednakże nie przewiduje się przekroczenia poziomu informowania oraz alarmowego, który mógłby powodować negatywne skutki zdrowotne.

Jako możliwe przyczyny złej jakości powietrza podano: spalanie paliw w sektorze bytowo-gospodarczym, transport samochodowy i źródła przemysłowe (energetyczne spalanie paliw i źródła technologiczne). Dodatkowo występują warunki meteorologiczne sprzyjające takiej sytuacji (słaby wiatr, wyż, zamglenia).

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Dotyczy to również osób ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Lepiej pozostać w domu, ograniczyć wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni i unikać obszarów występowania wysokich stężeń pyłów. W czasie, kiedy obowiązuje ostrzeżenie, zaleca się wzmożoną czujność służb ratowniczych (pogotowia ratunkowego, oddziałów ratunkowych).

Pył zawieszony PM10 może powodować kaszel, trudności z oddychaniem, podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE