Reklama

Lepiej zdjąć nogę z gazu. Dziś wzmożone kontrole na drogach

Opublikowano:
Autor:

Lepiej zdjąć nogę z gazu. Dziś wzmożone kontrole na drogach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niestety w ostatnim czasie było kilka wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a to właśnie nadmierna prędkość na drodze jest nadal jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. W czwartek po raz kolejny funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego płockiej Policji prowadzą kaskadowy pomiar prędkości na terenie miasta i powiatu.

Niestety w ostatnim czasie było kilka wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a to właśnie nadmierna prędkość na drodze jest nadal jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Tak wynika z policyjnych statystyk. W czwartek po raz kolejny funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego płockiej Policji prowadzą kaskadowy pomiar prędkości na terenie miasta i powiatu.

- Zmniejszenie skali tego zagrożenia to jedno z podstawowych zadań policjantów ruchu drogowego - mówi sierż. sztab. Krystyna Kowalska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Każdy kierowca powinien pamiętać, nawet jeśli bardzo mu się śpieszy, że im większa prędkość, tym trudniej uniknąć wypadku i tym poważniejsze są obrażenia u ofiar. - Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kraju, jak również na terenie garnizonu mazowieckiego spowodowany jest m.in. nagminnym łamaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego przez kierujących, a w szczególności dotyczących ograniczeń prędkości - twierdzą policjanci. - Z przeprowadzonych badań wynika, że kierujący jadący pojazdem z prędkością 75 km/h, zareaguje na niebezpieczeństwo po przejechaniu około 21 metrów, a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów od momentu zauważenia niebezpieczeństwa przez kierowcę. W obszarze zabudowanym kierowca najczęściej dostrzega pieszego na jezdni około 36 metrów przed pojazdem, wobec tego do potrącenia dojdzie przy prędkości 53 km/h. Jak pokazują międzynarodowe badania spadek średniej prędkości o 5% powoduje spadek liczby wypadków o 10%.

Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Przy nadmiernej prędkości może nie opanować w porę pojazdu, czego rezultatem będzie tragiczne w skutkach zdarzenie. Dlatego lepiej poruszać się prędkością, która jest dostosowana m.in. do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE