Reklama

Laureat Grammy zaśpiewa z nami kolędy

Opublikowano:
Autor:

Laureat Grammy zaśpiewa z nami kolędy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Doskonały pianista jazzowy Włodek Pawlik będzie największą gwiazdą jubileuszowej, dwudziestej edycji Płockiego Kolędowania, które rozpoczyna się już dziś wieczorem. Poza nim wystąpią min. aktorka i piosenkarka Olga Bończyk, zespół Dziczka, chór Minstrel działający przy Małachowiance i Vox Singers.

Doskonały pianista jazzowy Włodek Pawlik będzie największą gwiazdą jubileuszowej, dwudziestej edycji Płockiego Kolędowania, które rozpoczyna się już dziś wieczorem. Poza nim wystąpią min. aktorka i piosenkarka Olga Bończyk, zespół Dziczka, chór Minstrel działający przy Małachowiance i Vox Singers.

Dwudzieste już wspólne kolędowanie w katedrze zacznie się dziś, w piątek 2 stycznia w płockiej katedrze. O 19.00 zespół Dziczka zaprezentuje Kolędy z Podlasia. Formacja wykonująca pieśni z lewobrzeżnej Ukrainy powstałą w 2006 roku z inicjatywy Tatiany Sopiłko, etnomuzykologa z Kijowa, członkini ukraińskiej grupy Drewo. Zaprosiła ona do współpracy Maniuchę Bikont, Justynę Czerwińską, Marysię Puzynę, Ewę Winiarską i Agatę Wróbel. Debiutem płytowym Dziczki były „Tradycyjne pieśni Ukrainy” wydane w grudniu 2009 roku. Cztery lata później do sprzedaży trafił album „Kolędy z Podlasia”, z zimowym repertuarem północnej części tego regionu.

Największa gwiazda tegorocznego kolędowania, kompozytor, pianista jazzowy i pedagog Włodzimierz Pawlik w 2012 roku nagrał płytę „Night in Calisia”. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy został za nią uhonorowany Nagrodą Grammy, najcenniejszych trofeum w świecie muzyki, nazywanym również „muzycznym Oscarem”. Jako lider Włodek Pawlik Trio koncertował między innymi z  Randym Breckerem Billym Hartem i Richiem Colem. Wydał ponad 20 płyt. Komponuje muzykę filmową i teatralną. Współpracuje z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet. W płockiej katedrze wystąpi w sobotę 3 stycznia o 19.00.

W poniedziałek 5 stycznia o 19.00 w płockiej katedrze zaśpiewa Olga Bończyk, której towarzyszyć będą chór Minstrel, Kameralny Zespół Wokalny oraz kwartet smyczkowy Bemolla.

Olga Bończyk znana jest przede wszystkim jako aktorka (w masowej wyobraźni zaistniała dzięki roli w serialu „Na dobre i na złe”) związana z warszawskimi teatrami Rampa, Roma, Kamienica oraz Kapitol. Jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Przez kilka lat związana była z zespołem Spirituals Singers Band. W październiku 2001 roku nagrała płytę „Kolędy Olgi Bończyk”. Właśnie materiał z tego albumu prezentowany będzie również w płockiej katedrze.

Chór Minstrel działa od 1992 roku przy Małachowiance. Skupia 80 dziewcząt i chłopców uczących się w tej szkole. Założycielem i dyrygentem chóru jest Sławomir Gałczyński, któremu pomagają obecnie Eliza Łochowska i Michał Korzeniewski. Akompaniatorem chóru jest Dariusz Petera. Minstrel występował między innymi z Haliną Frąckowiak, Małgorzatą Kulińską, Iwoną Hassa, Katarzyną Jamróz, Wiesławem Ochmanem, Kazimierzem Kowalskim, Wojciechem Siemionem, Krzysztofem Marciniakiem, Stanisławem Drzewieckim, Jerzym Zelnikiem, Aleksandrem Ładyszem i Jackiem Wójcickim.

W 2003 roku byli chórzyści Minstrela założyli Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. W repertuarze grupy jest ponad 100 utworów świeckich i religijnych, muzyka dawna, pieśni negro spirituals oraz polskie i obce kolędy. Akompaniatorem zespołu jest Dariusz Petera.

Tegoroczną edycję Płockiego Kolędowania uzupełni chór Vox Singers, który w niedzielę 4 stycznia o 19.00 wystąpi z wybitną mezzosopranistką Moniką Krajewską, absolwentką Yale University, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz University of  Connecticut.

Vox Singers – chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki ma na swoim koncie medale Olimpiad Chóralnych w Austrii, Czechach i na Łotwie. Niedawno ukazała się sygnowana przez Vox Singers płyta „Magia Świąt”, na której znalazły się kolędy i świąteczne piosenki z różnych stron świata. Materiał z tego albumu zostanie zaprezentowany podczas koncertu w katedrze.

Płockie Kolędowanie od pierwszej edycji cieszy się w pełni zasłużoną popularnością. Decydują o tym nie tylko wyjątkowa oprawa i unikalny klimat, ale również gwiazdy. Do tej pory wystąpili m.in.: Oktet wokalny Gaudium, Wieniawski String Quartet, Chór i Orkiestra Centralnego Zespołu Wojska Polskich, zespoły pieśni i tańca Śląsk oraz Mazowsze, Ewa Uryga, Krystyna Prońko, Janusz Szrom, Big Warsaw Band i inni.

Na zdjęciach: Olga Bończyk, chór Vox Singers i Minstrel - fot. Tomasz Miecznik/Portal Płock, Włodek Pawlik i Dziczka - fot. Jędrzej Chmielewski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE